Ataması yapılmayan öğretmenler, temsili tabutla protesto gösterisi yaptı.

Ziraat, iktisat, veterinerlik gibi bölümlerden mezun olanların öğretmen olarak atanmasını elindeki tespih ve başındaki takke ile protesto eden Mehtap Tekdemir, “Bu bölümlerden öğretmen çıkabiliyorsa, bir kadın da imam olabilir” dedi.

Muratpaşa İlçesi Kazım Özalp Caddesi’nde toplanan  Ataması yapılmayan öğretmenler halen atanmamış olmalarını, üzerinde ‘Tabuta değil sınıflara girmek istiyoruz’ yazılı siyah tabut maketi taşıyarak protesto etti. Kışlahan Çarşısı önüne kadar yürüyen grup adına bir açıklama yapan Bilge Dalgıçlar, mezun olduktan sonra farklı işler yaparak geçimlerini sağladıklarını söyledi. Dalgıçlar, spor malzemesi satan mağazada satış elemanı olarak çalışan fen bilgisi, cezaevinde infaz memuru olarak çalışan kimya öğretmeni, hava meydanında bilet gişesinde çalışan biyoloji öğretmeni, dershane kantininde çalışan fizik öğretmeni olduğunu belirterek, “Bu tablo dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesine yakışmamaktadır” dedi.

Bilge Dalgıçlar, 30’a yakın öğretmen arkadaşlarının bunalıma girerek intihar ettiğini belirterek, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi, ataması yapılmayan bütün öğretmenlerin atamalarının gerçekleştirilmesini talep etti.

Dalgıçlar, yıllarca okuduklarını, kendilerini eğitime adadıklarını ancak plansız ve umut tacirliğine dayanan öğretmen atamaları dolayısıyla hala işsiz olduklarını dile getirdi.

55 bin atama hayal oldu

Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun verdiği 55 bin atama sözünün hala tutulmadığını vurgulayan Dalgıçlar , sadece 11 bin atama yapılmış olmasına tepki gösterdi. Bizzat Bakan Ömer Dinçer’in, 150 bin öğretmen açığı olduğunu söylediğini belirten Dalgıçlar, 10 bin tanesi İstanbul olmak üzere toplamda 80 binin üzerinde ücretli öğretmen olmasının da öğretmen açığının düşük gözükmesine yol açtığını ifade etti

“Meslekleri öğretmenlik değil”

Ücretli öğretmenlik yapanların birçoğunun mesleğinin öğretmenlik olmadığını belirten Dalgıçlar, pazarlama mezunu olan kişilerin fen bilgisi öğretmenliği yaptığını, uluslar arası ticaret mezunun Türkçe öğretmeni olduğunu, hayvan yetiştiriciliği mezunun sınıf öğretmeni olduğunu söyledi.

“Eğitimin durumu içler acısı”

Eğitimde durumun içler acısı hale geldiğini belirten Dalgıçlar, hayvan yetiştiriciliği mezunun sınıf öğretmenliği yapmasının ne kadar mantıklı bir iş olduğunu sordu. Ücretli Öğretmenliğin kaldırılması gerektiğini belirten Dalgıçlar, bir an önce atamaların yapılmasını talep etti.

Gösteri yapan beden eğitimi bölümü mezunu 23 yaşındaki Mehtap Tekdemir ise ziraat, iktisat, veterinerlik, su ürünleri, maliye gibi bölümlerden mezun olanların öğretmen olarak atanmasını eline tespih alıp başına takke takarak protesto etti.

Tekdemir, “Bu bölümlerden öğretmen çıkabiliyorsa, bir kadın da imam olabilir” dedi. Müzik bölümü mezunu Ahmet Sarı adlı öğretmen adayı ise “Atanmadığım için orada burada çalgıcılık yapıyorum. Masa masa geziyorum, devletimiz sağolsun” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here