Antalya Kadın Platformu, Attalos Meydanında bir basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Minire İnal, “Yeni yıla umutla başlamak için tüm direnen kadınları selamlıyoruz.” dedi.

“Biz kadınlar biliyoruz ki, kışın ayazına karşı kadın direngenliği ile gireceğiz 2019’a. Evde, sokakta, okulda yaşamın her alanında vazgeçmeden, erkek egemenliğine itaat etmeden, umutla ve dirençle ,birlikte güçlüyüz çığlığımızla, dayanışmayı büyüterek var olacağız.” diyen İnal, “2019 ,’ SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ’ şiarıyla, özgürlük ve mutluluk hakkı için direnen kadınların olacak.” şeklinde konuştu.

2019’ da da SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ,
İTAAT ETMİYORUZ

Kadın dayanışması ruhu ile 2019 a günler kala,

Yeni yıla umutla başlamak için tüm direnen kadınları selamlıyoruz.

Biliyoruz ki kazanımlarımızı tek tek gasp etmek istiyorlar, biliyoruz ki ‘itaat etmeyen’, ’makbul olmayan’ kadınlara tahammülleri yok. Her yeni güne kadına –çocuğa-LBGTİ’ lere yönelik suçlarla gözümüzü açıyoruz. Bu nedenle 2018 yılı kolay geçmedi.

2018’de AKP iktidarının ve erkek egemen baskının yaşamın her alanında kadınlara dayattığı şiddet, kadın cinayetleri, ekonomik krizle birlikte artan yoksulluk ,işsizlik ,çocuk istismarı oldu.2018 kasım ayı ortasına kadar erkekler 336 kadını katletti. Son 18 ay ayda 21,957 hamile çocuk resmi kayıtlara geçti,2 milyon çocuk işçi patronların ağır sömürüsü altında çalışmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre2014-2017 yılları arasında 51,818 çocuk cinsel istismara uğradı. Kadın işsizlik oranı yüzde 14,6 ve kadınların yüzde 43,4 ü kayıt dışı çalıştırılıyor. Bu çarpıcı gerçek yanında sendikaların açıkladığı verilere göre Ekim ayı açlık sınırı 1,919 tl ,yoksulluk sınırı ise 6,252 tl.Peki asgari ücret ne kadar? Ocak 2019 itibariyle 2,020 tl. Yani kadınlara ve emeği ile geçinen halka sermaye ve onun iktidarının reva gördüğü açlık, sömürü, şiddet ve nefret düzeni. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 raporuna göre, 144 ülke arasında cinsiyet eşitliği açısından Türkiye 131. Sırada yer alıyor.

Aynı şiddet ve erkek egemen akıl kendini üniversite ve liseler de de gösteriyor. Yeni dizayn edilen müfredat içerikleri ile ders kitaplarında yer verilen cinsiyetçi, kadın bedeni ve emeğini aşağılayan ,gerici söylemler aracılığıyla gençliği ve tüm toplumsal kesimlere muhafazakar eğilimler dayatılmakta bu yaşam tarzını benimsemeyenler ise ötekileştirilerek hedef gösterilmektedir. Fakat üniversite ve liselerde genç kadınların bilimsel ve cinsiyet eşitlikçi eğitim mücadelesi sürüyor ve sürecek.

Bugün aynı zamanda 29 Aralık 2005 ‘ te Bursa’da Özay Tekstil’ de yanarak ölen 5 kadın işçi kardeşimiz ile birlikte iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm kadınları saygıyla anıyoruz.
Bu havalarda ülkemizde ve dünyanın her yerinde işçi direnişlerin, hapishanelerde direnen başta Flormar işçileri olmak üzere tüm direnişçi kadınları selamlıyoruz.

Biz kadınlar biliyoruz ki, kışın ayazına karşı kadın direngenliği ile gireceğiz 2019’a.Evde,sokakta,okulda yaşamın her alanında vazgeçmeden, erkek egemenliğine itaat etmeden, umutla ve dirençle ,birlikte güçlüyüz çığlığımızla,dayanışmayı büyüterek var olacağız.

2019 ,’SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ’ şiarıyla, özgürlük ve mutluluk hakkı için direnen kadınların olacak.

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI
DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ

ANTALYA KADIN PLATFORMU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here