ESP ve SKP üyeleri yaptıkları basın açıklamasıyla 2002 yılında Mardin’de 13 yaşındayken 24 kişinin tecavüzüne uğrayan

N.Ç’nin davasının kararını protesto etti. Attalos heykelinin önünde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Sosyalist Kadın Meclisi üyeleri “Katil devlet hesap verecek”, “N.Ç.nin hesabı sorulacak”, “Susma haykır N.Ç. yanlız değildir” sloganlarıyla basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamasını okuyan Sinem Şeker şunları söyledi:

Basına ve kamuoyuna

 2002 yılında Mardin’de meydana gelen olayda 13 yaşındayken 24 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç’nin davası, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yeniden görüldü. Mahkeme N.Ç’nin rızası olduğu iddiasıyla cezaları alt sınırdan verdi. Aralarında devlet memurlarının da bulunduğu kişilerin tecavüzüne uğrayan N.Ç. ye  Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 24 sanıklı davada alt sınırdan 5 yıl ceza verilmiş, iyi hal indirimiyle cezalar, 4 yıl 2 ay ve 4 yıl 10 aya indirilmişti. 16 Ocak’ta tekrar görülen duruşmada N.Ç ‘nin rızası olduğu gerekçesiyle cezalar alt sınırdan 5 ile 9 yıl arasında  verildi.

N.Ç davasında bir kez daha görülmüştür erkek yargı işbirliği devam ediyor.13 yaşındaki bir çocuğun  ”rızası ”olduğunun kanatine varmış mahkeme heyeti. Kadına yönelik şiddet davalarında defalarca  mahkemelerin utanç verici kararlarına tanık olduk. Kamuoyunun 10 yıldır yakından izlediği N.Ç davasında tecavüzcüleri erkek devlet,yargı sahiplendi. Kadına yönelik tüm   cinsel saldırı  olaylarında olduğu gibi yargı yine kadının mağduriyetini görmedi.Kadın örgütlerinin yıllardır ”utanç davası” olarak nitelendirdikleri bu davada mahkeme yeni bir utancın sahibi oldu. Mahkemenin bu kararını kınıyor N.Ç’nin yanında olduğumuzu buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Mahkemeler erkekten yana kararlar aldıkları müddetçe, kadına dönük taciz, tecavüz ve katliamlar devam edecektir. Çocuk bedenin istismar edilmesi zorla ve para karşılında satılması 5 yıl gibi komik cazalarla sonuçlanması adeta tecavüzcüleri ve kadın ticareti yapanları ödüllendirmiştir.

Yargı bu kararıyla, kadını koruyan değil erkekleri koruyan erkek zihniyetini bir kez daha tescillemiştir. Daha önce de tahrik indirimi adı altında böyle kararların çıktığına çokça tanıklık ettik. Bu kararda erkek egemen zihniyetin bir ürünüdür. Biz sosyalist kadın meclisleri olarak, bu erkek yargı anlayışına karşı kadınların özgürlük mücdelesini büyütmenin öznesi olacağız.Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi kararlıkla sürdürmeye devam edecegiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here