Genel-İş Sendikası Başkanı Aybar, belediye işçilerini sürgüne gönderilmesine imkân veren ‘Torba Yasası’nın 166. maddesinin kaldırılması için AKP hükümetine ve yeni seçilen vekillere çağrıda bulundu.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Antalya Şubesi, 1 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Torba Yasası’nın yerel yönetim işçilerinin sürgününü düzenleyen 166. maddesinin tümüyle kaldırılmasını ve işçilerin çalıştıkları işyerlerinde çalışmaya devam etmesini istedi. Kalekapısı Attalos Heykeli önünde basın toplantısı düzenleyen Genel-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, AKP’nin dayatmasıyla çıkarılan bu yasaya karşı muhalefet eden siyasi partilere bağlı olan belediyelerin de mevcut personelini başka kurumlara göndermemeleri çağrısında bulundu.

Tarihin en büyük sürgünü

Bugüne kadar sendikalarının torba yasada mahalli idare personelinin başka kamu kurum kuruluşlarına gönderilmesine ve İş Kanununda esnek istihdamın yaygınlaştırılmasını düzenleyen maddelerine karşı etkili bir mücadele sürdürdüklerini hatırlatan Aybar, bu konuların uzlaşılacak ve görüşülecek bir boyutunun olmadığını tüm açıklama ve eylemlerle dile getirdiklerini vurguladı. Aysar, “Sendikamız, tarihin en büyük işçi sürgünü olarak tanımladığı bu Kanunu meşru kabul etmek anlamına geleceği için Valilikler bünyesinde oluşturulan komisyonlara temsilci göndermeyi de reddetmiştir” diye konuştu.

Milletvekillerine çağrı

12 Haziran’da yapılan genel seçimleri sonrasında milletvekili seçilen milletvekillerine bu sorunu yeniden gündeme getirmeleri için çağrıda da bulunan Aybar,“Bu kanun yerel yönetimlerde çalışan binlerce işçinin gözünde bir sürgün yasasıdır. Seçimler nedeniyle uygulaması l Ağustos’a ertelenen Kanun’a dayanarak, erteleme kararma kadar da çok sayıda işlem yapılmış ve Kanun gereği yapılan işlemler sonucunda birçok yerel yönetimde işçiler çeşitli kurumlara gönderilmişlerdir. Kanun ile binlerce işçi ücret ve sosyal hak kaybına uğrayacak ve belki de ilerleyen süreçte iş kaybı yamayacaklardır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here