Eğitim-İş Antalya Şubesi, “tehlikeli” olduğu gerekçesiyle törenlerin yapılmasına izin verilmeyen Antalya Atatürk Stadı’nda Türkçe Olimpiyatları etkinliğine izin verilmesinin düşündürücü olduğunu belirtti.

Eğitim-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, örneğin 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi ulusal bayramlarda “tehlikeli” olduğu gerekçesiyle törenlerin yapılmasına izin verilmeyen Antalya Atatürk Stadı’na tehlike ortadan kalkmış gibi Türkçe Olimpiyatları adı altında düzenlenen etkinlik için izin verilmesinin hayli düşündürücü olduğu kaydedildi.

Atatürk Stadı’nın, Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yaptırılan incelemesinde tehlikeli olduğunun tespit edildiği hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

”Yine 2011 yılının başında yapılan incelemede stadın taşıyıcı kolonlarının korozyona uğradığını ve bu stadın kullanılmasının büyük risk içerdiği gerekçesiyle Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına burada izin verilmemiştir. Şimdi yabancı ülkelerden gelen öğrencileri burada risk altında bırakarak etkinlik düzenlemek ne kadar doğrudur.  Öte yandan ilinizin Süper Lig’deki tek takımına aynı gerekçelerle izin verilmemesi ve binlerce Antalyaspor taraftarı 30 km yol gitmek sorunda bırakılması olayın başka bir boyutunu oluşturmaktadır. Gençlik Spor İl Müdürlüğü hangi gerekçelerle bu stadın kullanılmasına izin verildiğini Antalya halkına açıklamalıdır.”

Betonarme tribünler kullanılmayacak

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ise Atatürk Stadında yapılacak Türkçe Olimpiyatları etkinliğine şartlı olarak izin verdiklerini, betonarme tribünlere kesinlikle seyircilerin alınmayacağını belirttiler. Yetkililer, Türkçe Olimpiyatları için saha içine 1500 sandalye konulacağını ve stadın yan taraflarında bulunan portatif tribünlere seyirci alınacağını, betonarme tribünlerin ise kesinlikle kullanılmayacağını kaydettiler. Yetkililer, Atatürk Stadının kullanım dışı olmadığını, statta seyircisiz maçlara izin verildiğini, bugüne kadar 100 maç oynandığını ifade ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here