Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar Attalos Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada 16 farklı kadının hikayesini 16 ayrı kadın okudu.

AKP iktidarının ve iktidara yakın çevrelerin İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmasına kadınların tepkileri devam ediyor. Kadınlar bugün de ülkenin dört bir yanında seslerini duyurmaya çalıştılar.

BASINA VE KAMUOYUNA 

Konya’da üçü çocuk dört sporcuya cinsel saldırıda bulunan Muay Thai Konya İl Temsilcisi ve antrenörü Mehmet Ali Acar 20 yaşındaki sporcu F.A.’nın cinsel taciz suçlamasıyla şikayetçi olması üzerine gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilmiş, mart ayında tutuklanmıştır. Tutuklanmasının ardından biri cinsel istismar ikisi cinsel taciz suçlamasıyla üç kız çocuğu daha Acar’dan şikayetçi olmuş, üç şikayete dair ifadesi bile alınmayan Acar “ kaçma şüphesi yok” denilerek tutuklandıktan 3 ay sonra serbest bırakılmıştır.

16 yaşındaki Sezgi Kırıt sosyal medyada tanıştığı erkek tarafından bakkala gittiği sırada kaçırıldı. Isparta’da bulunan cesedi tanınmaz haldeydi. 7 yıl boyunca hiçbir soruşturma açılmadı. Avukatının iz sürmesiyle Sezgi Kırıt’ın katilleri Osman Küçük, Mehmet Mutlu Kurtlar ve Emine Karpi hakkında dava açıldı. Sezgi Kırıt’ın kaçırılarak Emine Karpi’nin evine götürüldüğü, uyuşturucu verildiği, tecavüz edildiği ve cesedinin Isparta’da boş bir alana gömüldüğü olayda cinayet ve istismar ile tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında Emine Karpi’ye 28 yıl, Osman Küçük ile Mehmet Mutlu Kurtlar’a ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21 yıl hapis cezası verildi. Savcı ve sanık avukatların delil yetersizliği gerekçesiyle Antalya Bölge Adliye Mahkemesine yaptığı itiraz sonucunda serbest bırakıldılar. Tekrar görülen davada sanıklara 1 ile 5 yıl ceza verildi.

Antalya da akrabası 16 yaşındaki N.D adlı kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan 44 yaşındaki Birol Karademir son duruşmada serbest bırakıldı. N.D’nin annesi sanık yakınlarının kendisine ” evinizin önünde davul çalacağız” dediklerini belirtti.

2015’in Şubat ayında Antalya da  23 yaşındakı Hüsne Aslan, erkek arkadaşı Şahin Koçar tarafından, saçından sürüklenerek ve üzerinden arabayla geçilerek hunharca katledildi. Katili Şahin Koçar ise sadece 16 yıl 8 ay hapse çarptırıldı.

2020 Ocak ayında Antalya’nın Kepez ilçesinde 40 yaşındaki Birol Köse , uzaklaştırma kararına rağmen evine gittiği eski eşi 35 yaşındaki Esma Polat  ve  12yaşındaki kızı Ekin Köse’yi (12) tabancayla vurarak öldürdü. Esma Polat olay yerinde,  kızı ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

2020 temmuz ayında Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Berk Karan isimli erkek, annesi Seher Fak’ı pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

2019 mayıs ayında Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Şahin Yalçın tarafından bıçaklanarak öldürülen trans kadın Gökçe Saygı’nın katili için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası beklenirken “kasten insan öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

2018 eylül ayında Antalya’nın Kepez ilçesinde eski sevgilisi Süleyman Taruk,  Zehra  Demir’in ailesiyle yaşadığı evin kapısına bıçakla dayanarak Zehra’nın intiharına sebep oldu. Cinayet gününden önce de Zehra, Süleyman Taruk tarafından  aranarak, takip edilerek defalarca taciz ve tehdit edildi. Hakkında müebbet hapis cezası istenen Süleyman Taruk hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

6 Ağustos 2016’da Kader’in kayıp olduğu ve kendisinden haber alınamadığı öğrenildi. Kader’in cansız bedeni ise 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında bulundu.

Hande Kader’in yakılan ve tanınamaz hâle gelen cesedi arkadaşı tarafından güçlükle teşhis edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nin cinayetle ilgili başlattığı soruşturmada bir kişi tutuklanmış, soruşturma hakkında gizlilik kararı alınmıştı.

18mart 2019 da Kepez ilçesinde bir süredir ayrı yaşadığı Özcan Işıldar tarafından başından vurularak katledildi. Özcan Işıldar’ın 1991 yılında da eski eşini öldürüp cezaevinde yattığı, kasten öldürme dahil 7 suçtan arama kaydının olduğu tespit edildi. Katil Nihal Işıldar’ı öldürme suçundan müebbet, Yağma ve şantaj suçlarından 12yıl hapis cezası verildi.

Evliliği süresince eşinden şiddet gören Asiye Güzel, Uzaklaşmak için Konya dan Alanya ya taşındı. Alanya da turizm iş kolunda çalışan Asiye eşi tarafından burda da rahatsız edilmesi üzerine Antalya ya yerleşti. Hakkında uzaklaştırma kararı olan Bünyamin Bardakçı 2019 yılının mayıs ayında Antalya ya geldi. 1haziran sabahı işe gitmek üzere evinden çıkan Asiye Güzel’in yüzüne kezzap atarak kaçtı. Vücudunda ve yüzünde derin yanıklar oluşan Asiye 2 agustos ta yaşamını yitirdi. Bünyamin Bardakçı kasten öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası aldı.

Ceren Özdemir 3 aralık 2019 da Ordu da bale kursundan çıkıp evine giderken, evin önünde bekleyen cezaevi firarisi Özgür Ardunç tarafından katledildi. Katil  Özgür Arduç’a müebbet hapis cezası verildi.

23 eylül 2019’da Akp İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, Şirin Ünal’ın silahıyla hayatını kaybeden Nadira Kadirova olaydan bir gün önce Şirin Ünal’ın tacizine uğramış ve yakın arkadaşına kendini öldürmek istediğini söylemiştir. Dava dosyasındaki bu kadar şüpheye rağmen soruşturmaya takipsizlik kararı verilmiş ve Nadira’nın ölümü kayıtlara İNTİHAR olarak geçmiştir.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait evlerde 2012-2015 yılları arasında, 9-10 yaşlarında 45 çocuğa tecavüz edilmiş ve dönemin Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Sema Ramazanoğlu “ Olayın bir kere olması vakfı karalamak için gerekçe olamaz” şeklinde bir açıklama yaparak Ensar Vakfı’nın olaydaki sorumluluğunun üzerini kapatmak istemiştir. Fail Muharrem Büyüktürk 508 yıl 3 ay hapis cezası almış, Ensar Vakfı ve KAİMDER ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştır.

4 mart 2015’te Antalya’da internet kafe işleten, Lokman Barış Çelik ile 2012 yılından beri birlikte olduğu Deniz Aktaş arasında 2015 4 mart gecesi Konyaaltı’ndaki evde sabaha karşı saat 04.00 civarında çıkan tartışmada  Lokman Barış Çelik tabanca ateş ederek Deniz Aktaş’ı katletti. Katil Lokman Barış Çelik ömür boyu hapis cezası ile cezalandırıldı.

7 Ağustos 2020 tarihinde Antalya Muratpaşa ilçesinde Eski Sanayi’de bir işyeri sahibinin güvenlik kamerasını kontrol ettiği sırada 55 yaşındaki E. K. ‘nın 13 yaşındaki çırağını taciz  ettiğini farketmesi üzerine tacizciyi dükkana kapatarak polise haber verdi. Gözaltına alınan E. K’ ertesi gün tutuklandı.

ANTALYA KADIN PLATFORMU 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here