Kadın temsilcileri hakkında soruşturma başlatılmasına demokratik kitle örgütlerinden tepki geldi.

Kaş’ta geçen yıl meydana gelen tecavüz olayının ardından açılan davanın 11 Mayıs’taki duruşması öncesinde  adliye önüne toplanarak basın açıklaması yaptıkları için 20 kişi hakkında dava açılmasına Antalya’daki demokratik kitle örgütleri tepki gösterdi.

Eğitim-Sen Antalya Şube binasında bir basın açıklaması düzenleyen Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi,  KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Barosu,  Çağdaş Hukukçular Derneği ve Antalya Kadın Platformu üyeleri, “Yargı, demokratik haklarını kullanarak tacizi ve tecavüzü protesto edenleri değil taciz ve tecavüz zanlılarını yargılasın.” dediler.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri Dilek Eldeniz, “Antalya’nın Kaş ilçesinde 16 yaşında bir kız çocuğu, bir buçuk yıl önce tecavüze uğramasına rağmen mahkeme tarafından kovuşturmaya gerek görülmediği gerekçesiyle dava kapatılmıştır. Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma merkezi’nin müracaatıyla yeniden dava açılmıştır. Ancak görünen o ki bu davanın geç başlamış olması yetmiyormuş gibi Fethiye’de ya da NÇ davasında yaşanan akıbeti de paylaşma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” dedi.

“Demokratik haklarını kullanarak yaptıkları basın açıklamasından dolayı haklarında soruşturma açılması,  ülkemizde demokratik hakların kullanımı açısından olduğu kadar Kaş’taki kız çocuğuna tecavüz davasının açısından da kaygı vericidir.” diyen Eldeniz, Kaş Adliyesi, taciz ve tecavüz suçlularını bir an önce yargılayıp cezalandırmak yerine, demokratik haklarını kullanarak, tecavüzcülerin yargılanmamasını, ceza almamasını protesto edenleri yargılamayı daha öncelikli bir husus olarak değerlendirmesinin kaygı verici olduğunu söyledi.

 

TECAVÜZÜ PROTESTO EDENLER DEĞİL

TECAVÜZCÜLER YARGILANSIN

 

Kadına yönelik şiddetin engellen(e)mediği ve dolayısıyla her geçen gün arttığı ülkemizde, bu şiddetin faillerine yönelik yargı süreci de alabildiğine yavaş işlemektedir. Öyle ki NÇ davası, Üzmez davası, Fethiye’deki tecavüz davası gibi vakalarda zamana yayma durumu kadına yönelik şiddeti, taciz ve tecavüzü neredeyse meşrulaştırmaya hizmet eder hale gelmektedir.

Bu durumun en son örneklerinden birisi de Kaş’ta yaşandı. Antalya’nın Kaş ilçesinde 16 yaşında bir kız çocuğu, bir buçuk yıl önce tecavüze uğramasına rağmen mahkeme tarafından kovuşturmaya gerek görülmediği gerekçesiyle dava kapatılmıştır. Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma merkezi’nin müracaatıyla yeniden dava açılmıştır. Ancak görünen o ki bu davanın geç başlamış olması yetmiyormuş gibi Fethiye’de ya da NÇ davasında yaşanan akıbeti de paylaşma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Çünkü Kaş Adliyesi, taciz ve tecavüz suçlularını bir an önce yargılayıp cezalandırmak yerine, demokratik haklarını kullanarak, tecavüzcülerin yargılanmamasını, ceza almamasını protesto edenleri yargılamayı daha öncelikli bir husus olarak değerlendirmiştir.

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, EĞİTİM SEN ve demokratik kitle örgütlerinin kadın temsilcilerinden oluşan bir grup kadın, 11 Mayıs 2011 tarihinde, 16 yaşındaki kız çocuğuna yönelik tecavüz davasının ilk duruşmasının görüldüğü Kaş Adliyesi önünde basın açıklaması yapmışlardı. Trafiğin bulunmadığı, dolayısıyla trafiği aksatma ihtimallerinin olmadığı bir alanda yapılan basın açıklamasından dolayı, açıklamaya katılan kadınlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefetten soruşturma açılmıştır.

Demokratik haklarını kullanarak yaptıkları basın açıklamasından dolayı haklarında soruşturma açılması,  ülkemizde demokratik hakların kullanımı açısından olduğu kadar Kaş’taki kız çocuğuna tecavüz davasının açısından da kaygı vericidir.

Basın açıklaması yapan kadınlara yönelik başlatılan soruşturmaya derhal son verilmesini talep ediyoruz. Yargı, demokratik haklarını kullanarak tacizi ve tecavüzü protesto edenleri değil taciz ve tecavüz zanlılarını yargılasın.

ANTALYA KADIN DANIŞMA VE DAYANIŞMA MERKEZİ,

KESK ANTALYA ŞUBELER PLATFORMU,

ANTALYA BAROSU,

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ,


ANTALYA KADIN PLATFORMU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here