BDP Antalya İl Örgütü, Rojava’daki  katliamı yaptığı bir yürüyüş ve basın açıklaması  ile protesto etti.

BDP  İl başkanlığında toplanan yaklaşık 1000 kişi, ardından Kapalı Yol Halk Bankası  üzerinden yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca  Rojava’da katledilenlerin ilen posterlerini taşıyan BDP üyelerine yoldan geçen yurttaşların  ve turistlerin de destek verdiği gözlendi.

Attalos Heykeli  önüne kadar katliamı protesto eden sloganlarla  yürüyen BDP’liler adına  İl Başkanı İhsan Nergiz bir açıklama yaptı.

2 yılı aşkın Suriye’de yaşanan iç savaş ve sivil halka yönelik katliamlar yapıldığını ifade eden Nergiz, El Kaide’ye bağlı silahlı çetelerin katliamlarına Rojava’da bir yenisinin eklendiğine dikkat çekti.

Başkan İhsan Nergiz, “El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi tarafından Kürtlere hunharca saldırılmıştır. Çoğu kadın ve çocuk 70 kişi katledilmiştir. AKP hükümeti bir yandan Kürt sorununda barış sürecini yürütürken, diğer yandan Batı Kürdistan’da Kürt halkına yönelik katliamlara ortak olması, AKP’nin samimiyetsizliğinin göstergesidir” dedi.

Rojava’daki katliamdan dolayı Ramazan Bayramı’nı kutlamadıklarını sözlerine ekleyen İhsan Nergiz, şöyle konuştu :

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’na lojistik destek verdiklerini söyledi. Eğer gerçekten bugün El Kaide’ye bağlı El Nusra çetelerine Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, İstanbul’da, İzmir’de 5 bin dolar karşılığında insanları satın alarak savaşa götürmeye çalışıyorsa bunun tek bir sebebi AKP’nin kendi politikasıdır. Bu coğrafyada özellikle halklar arasında bir sorun yaşanmadı. Kürtler bu ülkede cumhuriyetin kurucusu, asıl unsurlarıdır ve coğrafyada yaşamaya devam edeceklerdir. Sayın Başbakan, AKP hükümeti bunu görmüyor. Çağrımız şudur; Bir an önce Ortadoğu’da akan kan ve özellikle Kürt halkına yönelik katliamlar durdurulmalı. Hükümet, Rojava’daki politikalarını gözden geçirmez ve geri adım atmazsa bizim demokratik eylemlerimiz devam edecektir“

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here