4+4+4 Gerici Piyasacı Eğitime Hayır Platformu tarafından gerçekleştirilen FORUM’un sonuç bildirgesi açıklandı.

 

4+4+4 GERİCİ VE PİYASACI EĞİTİM SİSTEMİNE HAYIR FORUMU

SONUÇ BİLDİRGESİ

Antalya’da eğitimciler, veliler, demokratik kitle örgütleri, ilerici emek ve meslek örgüt temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, bilim insanları, gazeteci ve yazarlar olarak “4+4+4’e Hayır” mücadelesinin önümüzdeki günlerde hep birlikte nasıl büyütüleceğini tartışmak üzere, düzenlediğimiz forumumuzu 2 Eylül 2012 Pazar günü gerçekleştirdik.

4+4+4 gerici ve piyasacı eğitim sistemine hayır forumu ile, kentimizde 4+4+4 eğitim sistemine muhalefet eden değişik kurum ve çevreleri kapsayan bu kadar geniş bir platformu  ilk defa oluşturmuş olduk.

2 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiğimiz forumumuz da bir kez daha vurgulayarak, “4+4+4 gerici ve piyasacı eğitim sisteminin bilime, akla, halka karşı içeriğini” tartıştık. AKP iktidarının zorla baskıyla yangından mal kaçırırcasına meclisten geçirdiği gerici-piyasacı eğitim yasası asla kabul edilmeyecektir. AKP kamuoyunun rahatsızlığına ve demokratik tepkilere aldırmadan bu yasayı uygulayabileceğini sanıyor. Kentimizde de, ülkemizde de -bizim gibi- bu gerici-piyasacı eğitim sistemine karşı çıkan bütün ilerici güçlerle birlikte bu yasanın geri çekilmesi için mücadele edeceğiz. Çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına, ülkemizin karanlığa gömülmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu yasayı uygulatmayacağız. AKP’nin bu pervasızlığına, AKP eliyle ülkemizde emperyalizmin yeniden yapılandırmak istediği gerici-piyasacı uygulamalarına karşı durup, mücadele bayrağımızı daha da yükselteceğiz.

Bu gerici-piyasacı yasanın durdurulmasının ancak halkın, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin ortak örgütlü mücadelesi ile olacağını biliyoruz. Ülkemizde olduğu gibi kentimizde de bu yasaya ve uygulamalarına karşı tepkiler birikiyor. Bu forum ile yasadan mağdur edilen, karşı koymak isteyen halkımızın başvuracağı ve mücadele edeceği bir inisiyatif kentimizde kurulmuş oldu.

Zamanımızın daraldığının farkındayız. Okulların açıldığı 11 Eylül 2012 günü bütün velilerimizi bu eğitim sistemine karşı tepkisini göstermeye çağırıyoruz. Merdiven basamaklarından dahi çıkamayacak beş yaşındaki çocuklarımızın eğitim adı altında okuldan soğutulmasına, okulların tümden imam hatipleştirilmesine karşı mücadeleye çağırıyoruz. Yeni eğitim sisteminin gerici içeriğine, çocuk gelin, çocuk işçi yaratan niteliğine karşı çıkmaya çağırıyoruz.

4+4+4 Gerici Piyasacı Eğitime Hayır Platformu Antalya’da kurulmuştur.

Platform olarak:

Yasadan mağdur olan vatandaşlarımıza her türlü destek verilecektir.

Okulların açıldığı 10 Eylül günü okulların önünde olacağız. Velilerimizin haklı tepkilerinin yanında olacağız.

0.507.419 25 58 No.lu telefondan veliler, öğrenciler ve öğretmenler bize ulaşabilirler.

Eğitim-Sen’in çağrıcı olduğu 15 Eylül’de Ankara’da yapılacak olan mitinge tüm vatandaşlarımızı katılmaya çağırıyoruz.

17 Eylül pazartesi günü okulların diğer sınıflarının da açılmasından sonraki günlerde kitlesel eylem ve etkinlikler düzenleneceğiz.

Saygılarımızla

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here