Antalya Sol Parti İl Yönetim Meclisin yazılı bir açıklama yaparak il genelinde örgütlemesini tamamladığını duyurdu.

Sol Parti İl Yönetim Meclisinden yapılan açıklamada yedi ilçede (Aksu – Alanya – Döşemealtı – Kepez – Konyaaltı – Kumluca – Muratpaşa) örgütlenmeyi ve genel kurları tamamlayarak seçim yeterliliği elde edildiği ve il kongresinin 24 Temmuz 2020 Cuma günü yapılacağı ifade edildi.
Açıklamanın devamında:

“Pandemiyle birlikte iktidarın kimin tarafında olduğu bir kere daha anlaşılmıştır. Salgın başladığından beri yoksullar, işçiler, emekçiler ölüyor. Kayıtlara bir rakam olarak düşülen emekçi binler, on binler, yüz binler yeryüzünün her yerinde hayatını kaybediyor.

Yoksullar, emekçiler, işçiler sağlıklı beslenme, barınma koşullarına sahip değil; sağlık hizmetlerine erişim olanakları zayıf ve virüsün ölüm saçtığı bugünlerde de evlerinde kalabilme olanaklarına sahip değil!
İktidarlar kaynakları ekonominin güvenliği adı altında şirketleri kurtarmak için harcıyor. Emekçiler ölüm pahasına ve karın tokluğuna çalışmak zorunda. İşini kaybedenlerin ya da ücret kaybına uğrayanlar ise kirasını, faturalarını ödeyemez durumda.

İşte o yüzden bu düzende virüs de emekçi halkı öldürüyor!

Ülkemizde durum ise giderek kötüleşiyor. İşsizlik şimdiden 10 milyonlara yaklaştı. İşini kaybedenler için aylık 1187 TL ayrıldı. Ücretini kaybeden emekçilerin gıda başta temel ihtiyaçlarını karşılayacak hiçbir düzenleme yapılmadı. Ücretli izin uygulanarak emekçilerin evde kalması için tedbir alınmadı.

Böyle bir kriz karşısında iktidar, halka IBAN göndererek kısa mesajla para toplamaya çalışmaktan kolonya ve (çoğunluğa halen ulaşmayan) 5 maske dağıtımını yapmaktan öte halk için hiçbir adım atmadı. İşte, şimdilerde başarı hikayesi diye övündükleri bundan başka bir şey değil!
İktidar tüm gücünü muhalefeti sınırlandırmak, toplumun kendi sorunlarına çözüm için geliştirdiği dayanışma ağlarını kırmak için kullanıyor. Baskı ve zorla birlikte Diyanet eliyle toplum din ve mezhep ekseninde kutuplaştırmaya çalışıyor.

Ama dayandıkları bu kapitalist sistem de kurdukları karanlık rejim de çürüdü, çöküyor! Şimdi, yepyeni bir hayat ve yeni bir toplumsal düzen için harekete geçme zamanıdır! Salgında da gördük ki değiştirmenin yolu örgütlü bir toplumla mümkün.

Ülkemizde ve dünyanın her yerinde en zor zamanlarda örgütlü dayanışma ağlarımızla hayatta kalabileceğimiz gördük. Hayata onu üreten emekçilerin can verdiğini gördük. Tohumu ve toprağı yeşertenlerden fabrika bacalarını tüttürenlere; market ve kargo işçilerinden çağrı merkezlerine görünmeyen milyonlar işte BİZİZ HAYATI YARATAN!

Mahallemizde, sokağımızda, iş yerimizde hayatın her alanında örgütlenmek için harekete geçiyoruz. İnsanın paradan daha değerli olduğu, sağlığın alınıp satılamadığı, herkesin sağlıklı gıda ve barınma hakkına sahip olduğu, emeğin ölümle yaşam arasındaki ince çizgide kölece çalışmak zorunda kalmadığı, tüm kararların tek kişi tarafından değil halkın kendi sözü ve kararıyla alındığı gerçekten demokratik, tam bağımsız, eşit ve özgür bir ülkeyi kurmak için şimdi dayanışma zamanı, şimdi mücadele zamanı, şimdi örgütlenme zamanıdır diyerek 1. Olağan Kongremizi gerçekleştireceğiz” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here