2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta, Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a giden çoğu yazar ve ozan 37 kişinin dirinin yakılarak katledilmesini protesto etmek için Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri bir yürüyüş düzenlendi. Saat 19.00’da Güllük Caddesi üzerinde bulunan Aydın Kanza Parkı’ndan başlayan yürüyüşe yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda sonlanan yürüyüşte sık sık ‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar’, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’ ” Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarını atıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda t ortak basın açıklamasını okuyan Rıza Sözen:”2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın, tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak Katliamı’nın üzerinden 22 yıl geçti. Bugün Irak’ta Suriye’de kafa kesen selefi gruplarının benzerlerinin ” Yak ulan yak cehennem ateşi” diyerek katliam karşısındaki vecd hallerini unutmadık.”

Devlet bu katliamlarla yüzleşmeli diyen Sözen ” İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak Katliamıyla yüzleşmedi. Alevilere karşı uygulanan sosyal, kültürel, ekonomik kuşatma daha sistematikleşti. Bizzat Başbakan kalabalıkların önünde huşu içinde Alevileri yuhalatıyor, nefret söylemiyle hedef haline getiriyor. Gerçekten laik evrensel insan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu,hiç kimsenin can ve mal kaygısını yaşamadığı bir ülkeyi mutlaka inşa etmeye dair kararlılığımızı bir kez daha beyan ederiz. O halde yitirdiğimiz tüm canlarımızı unutmadığımızı göstermek için, barış ve demokrasi için, laiklik için, adalet için Madımak Müze oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. 2 Temmuz bizim vicdanımızdır.” dedi.

Basın açıklamasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Semah ekibi semah gösterisi yaptı. Semah gösterisinin ardından eylem sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here