SİVAS katliamı 23’nci yıldönümü nedeniyle Antalya’da anma etkinliği düzenlendi. Antalya Valiliği tarafından Aydın Kanza Parkı’ndan başlayacak yürüyüşün yasaklanması üzerine Attalos Meyadın’nda toplanan Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri oturma eylemi ve basın açıklaması yaptılar.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi, tarafından organize edilen eylemde Attalos Meydanı’nda toplananlar Cumhuriyet Meydanı’na yürümek isteyince önleri polis tarafından kesildi. Yürüyüşe izin verilmeyince oturma eylemi ve asın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi üyesi Ersin Elyakut geçen yıldan bu yana yaşanan insan hakları ihlallerinin, katliamların ve hukuksuzlukların altını çizerek “Yasama, yürütme, yargının tek bir adamda birleştiği ve o tek adamın da kendini koruyacak, muhalefetin soluğunu kesen, tekleştirilmiş, fiili bir sistem yaratma gayreti içinde ateş çemberine döndürülen bir ülke haline geldi” dedi.

“Birlikte yaşamanın teminatı olarak laiklik aşındığı oranda eğitim Ensar gibi gerici vakıflara peşkeş çekilmiştir” diyen Elyakut sözlerine şöyle devam etti: “Ayyuka çıkan çocukların istismarına dair tek kelimesini duymadığımız Diyanet’in birden fazla bakanlığa denk düşen bütçesi, aile imamlığı dahil hayatımızın her alanına müdahalesi her alanda ayrımcılığı arttırdığı gibi, çıkarılan fetvalar en üst perdeden ‘anne olmayan kadın yarım kadındır’ gibi söylemler, iktidarın kadın düşmanlığını da bir kez daha gözler önüne serdi. Kadın cinayetlerini besleyen ana damar tam da burasıdır.”
Fotoğraflar için bu linki tıklayınız

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here