Malatya  Sürgü beldesinde yaşanan Alevilere dönük linç girişimlerini kınamak ve olayda suçu bulunan

AKP hükümetini uyarmak için Antalya’da bir protesto eylemi gerçekleştirildi

Pirsultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına hava sıcaklığının 40 dereceyi aşmasına karşın katılım yüksek oldu. Aralarında ÖDP,TKP, HDK, Gençlik Muhalefeti ve Halkevleri’nin yanısıra Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ile çok sayıda sivil toplum örgütünün katıldığı yürüyüşte Antalya Emek ve Demokrasi güçleri “KAHROLSUN FAŞİZM” diye haykırdı.

Saat 18.00’de Kapalıyol HalkBankası önünde başlayan eylem Kışlahan Meydanı’na  yapılan yürüyüşle devam etti. “Sivas’ı unutma, Malatya’ya sahip çık”, “Faşizme karşı omuz omuza” ” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde , “Malatya Çorum Maraş  Sivas Olmayacak  Zulme Boyun Eğmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı.

Protesto yürüyüşünün ardından yapılan basın açıklamasında “AKP hükümeti, “Madımak Katillerine zaman aşımı” vermek ve Madımak anmasını yasaklama icraatlarından sonra, 1925 tekke ve zaviyeler kanunundan sonra bir kere daha fiilen alevilik inancını yasaklamıştır. Devletin kurumları, AKP hükümeti ve Başbakan’ın yaptığı açıklamaları talimat bilerek yaşamın her alanında aleviliği ve alevilere saldırmaya başlamıştır. Başta diyanet işleri başkanlığı ve buradan fetva alan TBMM Başkanı da aynı tutumu sürdürmüştür. Yargıtay’ın ‘Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği” hakkında verdiği karar ise yargının da bu ret, inkar, yasaklama ve katliama davetiye çıkarma sürecine dahil olmuştur” denildi.

Basına ve Kamuoyuna,

Malatya’nın Sürgü beldesinde Alevilere yapılan saldırı AKP Hükümetinin talimatları üzerine gerçekleşmiştir. Devlet ve AKP Alevi inancı üzerinden oluşturduğu ret ve inkar gündemiyle adeta katliamlara davetiye çıkarmıştır.

“Alevi Açılımı” sahtekarlığı ile işe başlayan AKP Hükümeti “Madımak katillerine zaman aşımı” vermek ve “Madımak anmasını yasaklama” icraatlarından sonra 1925 “Tekke ve Zaviyeler Kanunundan” sonra bir kere daha fiilen Alevilik inancını yasaklamıştır.

Devletin kurumları AKP Hükümeti ve Başbakan’ın yaptığı açıklamaları talimat bilerek yaşamın her alanında Aleviliğe ve Alevilere saldırmaya başlamıştır. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, DİB’den fetva alan TBMM Başkanı da aynı tutumu sürdürmüştür. Yargıtay’ın “Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği” hakkında verdiği karar ise yargının da bu ret, inkar, yasaklama ve katliama davetiye çıkarma sürecine dahil olmuştur.

AKP “Yeni Anayasa” tartışmaları yapılırken Alevileri susturmak yoluyla istediği “Tek Din” konseptine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Sürgü’de yaşanan katliam girişimi devlet yetkililerinin ve AKP Hükümetinin verdiği dolaylı ve direk talimatların bir sonucudur. Bu talimatın gereğini yapan “Mülki erkan” Sürgü’deki katliam girişimi karşısında sessiz kalmıştır. Telefonlarımıza çıkmayan ve çıktıklarında da “Durum abartılıyor! Bu münferit bir olaydır!” diyen devlet yetkilileri ve sözüm ona “Güvenlik güçleri” hep birlikte AKP’nin ret, inkar, yasaklama, korkutma ve susturma konseptinin yürütücüleridir. Bugün saldırganları durdurmak istemeyen devlet yetkilileri çözümü Alevi Ailenin yaşadığı bölgeyi terk etmesinde yani bizleri sürgün etmekte bulmuştur. Saldırıya maruz kalan ailelerinde dediği gibi “Bizleri yakacaklarını söylüyorlar ama biz direneceğiz. Yaşadığımız yerden sürgüne gitmeyi kabul etmiyoruz.”

Sürgü’ye en yakın durumda olan Malatya ve Adıyaman şubemiz ve şube başkanlarımız saldırı hakkında bilgi aldıkları andan itibaren Sürgü’ye gidip saldırıya uğrayan ailelerin yanında olmuşlardır. Ve halen ailelerle birlikte saldırıya uğrayan evdedirler. Saldırıya uğrayan aileler Sürgü’den hiçbir yere gitmeyecektir. Canlarımıza her anlamda ve her ortamda sahip çıkacağız.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak tüm şubelerimiz ile eş zamanlı olarak yurt genelinde alanlardayız.  Çünkü biz biliyoruz ki Alevilerin, Aydınların, Devrimci, Demokrat tüm duyarlı insanların susması demek yeni katliamlara geçit vermektir.

Şu çok iyi bilinmelidir ki, biz Aleviler tüm örgütlü güçlerimiz ile alanlardayız. Ve bir ortaçağ katliamı daha yaşatılmasına izin vermeyeceğiz.

Düzenleyen:            

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBELERİ

Destekleyen Kurumlar:

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

HACI BEKTAŞİ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

ANTALYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here