Türkiye’nin bir çok şehrinde olduğu gibi Antalya’da da  kadınlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık‘ın kadına karşı şiddetin artışının tolere edilebilir düzeyde olduğuna dair skandal açıklamasına cevap vermek ve İstanbul Sözleşmesi‘nden vazgeçmediklerini haykırmak için bir araya geldi.

Antalya‘da da kadınlar Antalya Kadın Platformu‘nun çağrısıyla Attalos Heykeli önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılamayacağı ifade edilirken, açıklamada sözleşmede kamuya lanse edilen yanlış bilgilerle birlikte doğru maddeler de okundu.

Bir türlü çıkarılamayan hayvan hakları yasasına da değinilen açıklamada, bir an önce çıkarılması talep edilerek, cinsiyetçiliğin ve türcülüğün aynı mantığın ürünü olduğu kaydedildi.

Eylemde hukukçuların, uluslararası bir sözleşmeden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmenin mümkün olmadığını belirttikleri kaydedildi. Eylem, şu sözlerle bitirildi:

İstanbul sözleşmesi hala yürürlükte ve buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki alanları hıncahınç dolduran, birbirlerinin elini bırakmayan biz kadınlar, ne şimdi ne de 1 Temmuz’dan sonra İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Bu kadar yasaklama varken sokağa çıkmanın çok anlamlı olduğunu belirterek, son cümlemiz açıklama sırasında en çok atılan şu slogan olsun! Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here