“Halk, iyi anladığına değil, iyi işittiğine inanır. Ona bağırmalı.” C. Şahabettin

Herkes “Sevgili Günü” dese de anlamı daraltmak istemediğim için “Sevgi Günü” demek istiyorum. Özünde de paylaşılan sevgi değil mi?

Sevgi, çıkarsız, beklentisiz paylaşılır. Kapitalist sistemin tuzaklarına ayaklarımız takılıp da tüketmeye kalkınca, bir anlamda sevgiye değer biçince kirlenir. Oysa sevgiyi kirletmeye kimsenin hakkı yoktur. Sevgi Günü’nde meta değil, sadece sevgi paylaşılmalı. Hem de sadece sevgiliyle değil, tüm canlılarla sevgi paylaşılmalı. Bunu göstermek için de ille de bir şey satın almak gerekmez.

Bir çocuğun gözlerine sevgiyle bakmalı. Bir köpeğin başını okşamalı. Kuşlara yem atmalı. Kediye su vermeli. Çiçeği sulamalı. Sevgiliye şiir okumalı. Sevgiyi anlatan cümleler kurmalı. Bütün canlılara karşı duyarlı olmalı.

Sevgi Günü’nde ayrımcılığın her türüne karşı çıkmalı. En başta savaşı dışlamalı. Ata’nın sözünü unutmamalı. “Yurtta barış, dünyada barış.” Bundan güzel söz olmamalı. Ölü seviciliği bırakıp yaşamı savunmalı. Yaşamı güzelleştirmek için talepler sıralamalı. Barış, demokrasi, adalet, güven, huzur olmazsa olmaz olmalı. Gördüğümüz herkese kardeşçe yaşamı anlatmalı.

Doğanın sunduklarına saygı duymalı. Yeşili betona keseni uyarmalı. Doğa küserse, çiçekler açmaz. Sular çağıldamaz, kuşlar cıvıldamaz. Çocuklar, bahçelerde koşmaz. Karanlık odalarda, beyaz cama bakarak, kaybolurlar. Onlar kaybolunca insanlık küser, yiter.

Şiddetten çıkar umanı uyarmalı. Kış uykusuna yatanın penceresine güneş yollamalı. Kadına, çocuğa kıyanı dışlamalı, cezasını çekmesini sağlamalı. Durmadan eşitliği anlatmalı. Ne çıkarsa eşitsizlikten, biri yer biri bakardan çıktığını anlamasını sağlamalı. Her şeyden önce de vicdanları göreve çağırmalı.

Vicdanımızı duymazdan gelirsek, bütün bu yıkımlardan bize suç payı düşer. Sessiz kalan da suçludur. Yeşile ateş koyan da. Kuytuya çekilen de.

Güneş, sevgiyle doğar. Yağmur sevgiyle yağar. Sevgiye sırtını dönenin yüreği soğuktan donar. O zaman Robin Sharma’nın sesi duyulur. “İnsanlık çok ilerledi, artık görünmüyor.”

Sevgi Gününüz kutlu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here