Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, Üniversite yönetimine, bu kurumun üniversite olduğunu, üniversitede öğrencilerin ve tüm çalışanların özgürce düşünme ve düşüncelerini ifade etme haklarının bulunduğunu

, kendi sorumluluğunda olan özel güvenlik görevlilerine evrensel özgürlük anlayışı çerçevesinde nasıl davranmaları gerektiğini söylemenin görevleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak üzere bir basın açıklaması yapacak.

Değerli Basın çalışanları,

Bilindiği gibi, Üniversite Senatosu, Kültür Bakanına fahri doktora unvanı vermeye karar vermiş ve tören 28 aralık günü gerçekleştirilmiştir. Tören sırasında bakanı protesto etmek isteyen bir grup öğrenciye, medyada da geniş olarak  yer aldığı biçimde, üniversite özel güvenlik birimleri tarafından aşırı ölçüde müdahale edilmiş, yerlere yatırılarak kafalarına ayakla basılmış, elleri arkadan kelepçelenmiş, yerlerde sürünmüş, ağızları kapatılarak susturulmaya çalışılmış ve bu öğrenciler daha sonra polis tarafından göz altına alınarak sorgulanmıştır.

Özel güvenlik görevlilerinin talimat almadan hareket edecekleri düşünülemeyeceğine göre, bu yaşananlar, üniversite yönetiminin özgürlük anlayışının hangi düzeyde olduğunu göstermektedir.

Bizler, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu olarak bu olay karşısında sessiz kalamayacağımızı düşünmekteyiz. Üniversite yönetimine, bu kurumun üniversite olduğunu, üniversitede öğrencilerin ve tüm çalışanların özgürce düşünme ve düşüncelerini ifade etme haklarının bulunduğunu, kendi sorumluluğunda olan özel güvenlik görevlilerine evrensel özgürlük anlayışı çerçevesinde nasıl davranmaları gerektiğini söylemenin görevleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Bu amaçla, Yönetim Kurulumuz,  2 Ocak 2012 Pazartesi günü saat 12:00 da Olbia Kültür Merkezi Rektörlük girişinde bir basın açıklaması yapmaya karar vermiş bulunmaktadır.

Siz değerli basın çalışanlarını bu basın açıklamamıza davet ediyoruz.

Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here