Akdeniz Üniversitesi Kampusu’ndaki Yakut Çarşısı önünde toplanan Öğrenci Kolektifleri  üyeleri, burada oturma eylemi yaptı.

Dün Attalos Heykeli önünde düzenledikleri eylemle Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde yaşanan maden ocağı faciasını protesto eden Öğrenci Kolektifleri üyeleri, bugün de Akdeniz Üniversitesi’nde eylem yaptı.

Madende mahsur kalan 18 işçinin adlarının yazılı olduğu baretleri önlerine koyan eylemciler, “2014 yılında 1414 işçi hayatını kaybetti”, “Kaza değil, ihmal”, “29 Ekim 2014 Taşeron Cumhuriyeti”, “Sermayenin fıtratında ölüm var” yazılı pankartlar taşıdı. Oturma eyleminin ardından ‘yaşam zinciri’ oluşturan eylemciler, fakültelerin önünden geçerek Merkezi Yemekhane’nin önüne geldi. Öğrencilerin alkışlarla destek verdiği Öğrenci Kolektifleri üyeleri, protesto yürüyüşlerini Olbia Çarşısı’nda bitirdi. Bu arada bir minibüs dolusu güvenlik görevlisi, Rektörlük girişi önünde önlem aldı.

Olbia Çarşısı’nda basın açıklamasını yapan Öğrenci Kolektifi üyesi Can Erdem, AKP iktidarına sert eleştirilerde bulunarak, “Biz kan, kin ve nefret söylemleriyle değil, Karaman’daki işçiler için yaşam zinciri oluşturmak için buradayız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 7 yıllık görev süreci boyunca 9 bin 851 işçi iş kazasında hayatını kaybetti. Bunun karşılığında ne bir istifa, ne de bir suçluların cezalandırılması gibi bir yaptırım uygulandı. Dün Soma’da ve Mecidiyeköy’de işçilerin yanında olduğumuz gibi, bugün Karaman’daki madencilerin yanındayız, yarın da işçilerin yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here