Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şubesi Başkanı Vahap Tuncer, seracılık sektörünün kan kaybettiğini söyledi.

Vahap Tuncer, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya’da sera işletmelerinin ortalama büyüklüğünün 3, 5 dekar civarında olduğunu belirterek, aile işletmesi şeklinde yapılan tarım sektörünün ortakçılık sistemiyle sürdürüldüğünü kaydetti. 10 yıl önce ortakçılar gelirin 5’te birine çalışırken, bugün seracıların gelirin 3’te birine çalışacak ortakçı bulamadığını bildiren Tuncer, “Bunun temel nedeni de seracılığın eskisi kadar gelir getiren sektör olmaktan çıkmasıdır” dedi.

Son 5 yıldır üretim girdilerinin fiyatları sürekli artarken ürün fiyatlarının yükselmediğine dikkati çeken Tuncer, üretimde kullanılan enerji fiyatlarının artması nedeniyle yeterince kazanamayan üreticinin, seraları ısıtmakta zorlandığını, bunun da verim ve kalitenin düşmesine neden olduğunu açıkladı. Tuncer, “Seracılık sektörü eski parlak günlerinden çok uzaktadır ve giderek kan kaybetmektedir” dedi.

Milyonlarca liralık yatırımla kurulan seracalarda çalışacak iş gücü bulmakta da zorlanıldığını vurgulayan Vahap Tuncer, seracıların komşu illerden ortakçı arayışına yöneldiklerine değindi. Yakında Antalya’nın pek çok yerinde, “Satılık sera” tabelası görülmeye başlanacağını savunan Tuncer, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bunun için de verimi artıracak tedbirler alınmalı, ihracatta yaşanan sıkıntılar aşılmalı, üreticinin ucuz ve kaliteli girdi kullanımı, ürünün daha yüksek fiyattan iç ve dış alıcı bulması, üreticilerin örgütlenmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde bugün ortakçı bulamayanlara, kendi serasını ekip dikenler de eklenecek ve seracılık sektörü tümden çökecektir. Bunun doğal sonucu Türkiye’nin en avantajlı tarım kollarından biri olan seracılık alanında da piyasanın yabancılara kaptırılmasıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here