13.Uluslararası Antalya Piyano Festivali 16 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında

Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları buluşturan, ‘Şehirde Müzik Var’ sloganıyla yola çıkan festivalin sanat yönetmenliğini Fazıl Say yapacak. Festivalin bu yılki açılış konserlerinde besteci ve piyanist Fazıl Say’ın “Bugüne kadar yazdığım en iyi eser” diye nitelediği ve 2012 yılında bestelediği, Mezopotamya adlı ikinci senfonisi seslendirilecek. Dünyaca ünlü sanatçıların bir araya geldiği festivalde, bu yıl caz sanatçısı Chick Corea, Alman piyanist Andreas Staier, İspanyol sanatçı Buika, Amerikalı piyanist Tzimon Barto, ünlü piyanist Brad Mehldau, Yunan piyanist Anastasios Pappas yer alacak. Programda Türkiye’yi yurt dışında temsil eden piyanist Özgür Aydın ve dünyaca ünlü Japon keman sanatçısı Midori Gato birlikte sahne alacak. Organizasyon kapsamında sahnedeki konserlerin yanı sıra halk konserleri ve öğrenciler ile sanatçıları bir araya getiren atölye çalışmaları da yer alıyor.

Dünyaca ünlü sanatçı ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yılda ücretsiz halk konserleri ile şehrin her noktasına ulaşacak. 13’ncü yılında “Şehirde Müzik Var” sloganıyla yola çıkan festivalde, Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen performansların yanı sıra ücretsiz olarak düzenlenecek üç halk konseri de yer alıyor. İlçelere kadar uzanan bir programla hazırlanan halk konserlerinin ilki, festivalin sanat yönetmeni Fazıl Say’ın 18 Kasım saat 14:30’da Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği konser olacak.

Halk konserleri şehrin her yerinde

Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı bulunmayan izleyicileri klasik müzikle tanıştırmak amacıyla düzenlenen halk konserlerinin ilki olan Fazıl Say konserinde; sanatçı kendi eserlerinin yanı sıra sıra ünlü bestecilerin eserlerini de yorumlayacağı özel bir repertuvar sunacak. Volkswagen ana sponsorluğunda gerçekleşen festivaldeki halk konserleri kapsamında; ünlü piyanist Gülsin Onay 23 Kasım’da Kepez Yenimahalle Semtevi’nde, Yunan piyanist Anastasios Pappas ise 5 Aralık’ta Akdeniz Üniversitesi’nde ücretsiz konserler verecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here