Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme zam teklifini yaptığı eylemlerle protesto etti. Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube başkanı Devrim Mol, “Kamu emekçileri ile açıkça alay ediliyor” dedi.

Devam eden ‘toplu sözleşme’ sürecinde hükümetin yaptığı zam teklifine KESK’e bağlı sendikalar hükümetin kamu emekçilerine ilk yıl yüzde 4+4 ve ikinci yıl yüzde 3+3 oranında yeni zam teklifine tepki gösterdi. Antalya Defterdarlığı önünde toplanan KESK Antalya Şubeler Platformu’na bağlı sendikalara üyeleri ‘Haklarımızı masalarda satanlarıda, sefalet teklifinide kabul etmiyoruz’ yazılı pankart açarak basın açıklaması yaptı.

Açıkça Alay Ediliyor
KESK Antalya Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan BES Antalya Şube başkanı Devrim Mol, kamu emekçileri ve emekliklerinin yıllardır TÜİK’in çarpık enflasyon rakamlarına ve hiçbir zaman tutmayan enflasyon hedeflerine mahkum edildiğini belirtti. Günlük bir çay parasına bile denk gelmeyen artışla kamu emekçileri ve emeklileri ile dalga geçildiğini söyleyen Mol, “Maaşlarımızın “revize’ adı altında sefalet oranlarında artırılmasını öngören bu teklifi kabul etmek mümkün değildir. Her zaman altını çizdiğimiz üzere bizler için asıl olan TÜİK vasıtası ile ‘Ali Cengiz’ oyunları ile düşük tutulan çarpık enflasyon rakamları değil, mutfakta, çarşıda, pazarda yaşadığımız gerçek enflasyondur. Yaşanan gerçek enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı rakamlar arasındaki uçurum yıllardır maaşlarımızı eritmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“İşçiyi Enflasyona Ezdirmedik” Tepkisi
Kamu emekçileri ve emeklikleri olarak reel gelirin son on yıl içinde en az yüzde 40 eritildiğinin altını çizen Mol,”İktidarın ‘işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik’ sözlerinin hiçbir karşılığı yoktur. Çünkü işçiyi, memuru, dar gelirliyi, asgari ücretliyi, emekliyi TÜİK vasıtası ile açıklanan enflasyon değil, hayatın gerçek enflasyonu ezmeye devam etmiştir. Böylece kamu emekçileri ve emeklikleri olarak reel gelirimiz son on yıl içinde en az yüzde 40 eritilmiştir. Maaşlarımızda yaşadığımız bu erimeyi gidermeyen, temel sorunlarımıza çözüm üretmeyen hiçbir teklifin gerçekte bir karşılığı yoktur” dedi.

“Zam Furyası Devam Etmektedir”
Son 1 yıl içerisinde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırında 350 TL artış yaşandığını söyleyen Mol, “İğneden ipliğe zam furyası hız kesmeden devam etmektedir. Son iki ay içinde elektriğe, doğalgaza yüzde 15 zam gelmiştir. Tütün ürünleri son iki haftada yüzde 20 zamlanmıştır. Buna rağmen hükümet aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik teklif etmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak:GazeteBir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here