Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez “Katledilişinin 20. yılında Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz!” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı

Katledilişinin 20. yılında Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz!

24 Ocak 1993’te arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 20 yıl geçti. Uğur Mumcu ve onun gibi inandıkları değerler uğruna, ülkesini ve halkını aydınlatma kavgasının bedelini canıyla ödemiş bütün basın şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Katledilişinin üzerinden geçen 20 yılda çok sayıda aydın ve gazeteci failleri bizlerce çok iyi bilinen katiller ve onların arkasında yer alan güçler tarafından katledilmiştir. 1990’lı yılların ilk yarısında demokrat, ilerici öğretim üyeleri ve gazetecilere yönelik olarak başlatılan siyasi cinayetlerin önemli bir parçası olan Uğur Mumcu cinayeti ile yeni bir döneme girilmiştir. 24 Ocak 1993 yılında Uğur Mumcu’yu katledenlerle, 19 Ocak’ta Hrant Dink’i katledenlerin topluma vermek istediği mesaj aynıdır.

20 yıl önce Türkiye’nin gazetecilerini, yazarlarını, aydınları tehdit olarak görüp öldürenler, bugün onları çeşitli adlar altında gerçekleştirdikleri operasyonlarla tutuklayarak cezaevine koymaktadırlar. Türkiye’nin Uğur Mumcu, Metin Göktepe ve Hrant Dink gibi gazetecilerin öldürüldüğü bir ülke olma utancı yıllardır sürüyorken bu utanca son yıllarda dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olma ayıbı eklenmiştir.

Halkın doğru haber alma özgürlüğü için canı pahasına hizmet veren gazetecilere yönelik saldırıların ve cinayetlerin asıl tetikçilerinin hiçbir zaman bulunamıyor olması, gazetecilere yönelik yeni saldırıların yaşanmasına neden olmaktadır. Dün cinayetlerle susturulmaya çalışılan gazetecilerin bugün cezaevlerine doldurulması, aradan geçen sürede halkın gerçek ve doğru haberleri alma özgürlüğü üzerindeki yasakçı ve tahammülsüz zihniyetin değişmediğini göstermektedir.

Karanlık güçlere karşı çağdaş, özgür, demokratik bir Türkiye için mücadele eden, bu yolda canını veren Uğur Mumcu’yu ve ilkelerinden taviz vermedikleri için öldürülen bütün gazeteci ve aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Nurettin SÖNMEZ

ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here