1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysısıyla biraraya gelen yüzlerce kişi “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi sıkı sık “Yaşasın halkların kardeşiliği””Susma Haykır Savaşa Hayır” sloganları ile barış istedi

Ortak basın açıklmasını okuyan Prof. Dr. Taha Karaman, “Türkiye AKP/İŞİD ortaklığı ile işlenen SURUÇ katliamının ardından, bir iç savaş ortamına adım adım giderken, Anayasal temelini  kaybeden, zorba iktidar ilan edilmemiş bir sıkıyönetim, hukuk tanımaz bir devlet terörünü uygulamaya sokmuştur.” dedi.

“7 Haziran seçimlerinde kendi geleceğini güvenceye alabilecek rejim değişikliğinin yolunu açma fırsatını bulamayan Saray ve Hükümeti, 1 kasımda ilan edilen seçimde oy devşirme kaygısı ile, milliyetçiliği, şovenizmi ve mezhepçiliği kışkırtarak, Rojava’daki mücadeleyi etkisizleştirme ve Suriye’ye müdahale etme hesapları yapmaya girişmiştir. Bu gelişmelerin sonucu olarak çözüm süreci askıya alınmış bölgede ve ülkede barışın imkânları büyük ölçüde daraltılmıştır.” diyen Prof.Dr. Karaman “Bu gidişata göz yumamayız. Hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here