Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar bir basın açıklaması yaparak, emekliler için yapılan düşük maaş artışını eleştirdi.

“Hiç bir emekli açlık sınırı altında maaş almamalıdır” diyen Mustafa Ayar, “Biz emekliler asgari bir yaşam değil insanca yaşam ve sürdürebilecek ücret istiyoruz. “ şeklinde konuştu.

Tüm Emekli Sen olarak bu zamları kabul etmediklerinin altını çizen Mustafa Ayar, “ Tüm Emekli Sen’liler olarak ilimizde bulunan 225.000 Emeklinin sesi soluğu olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde demokratik tepkilerimizle meydanları ısıtmanın yanında bize reva görülen bu yaşamın sorumlularına sandıkta hesap soracağız. “ dedi

Açıklamanın tamamı

Bu gün 3 ocak 2019. Yeni bir yıla 2,5 milyon kamu çalışanı ve yaklaşık 13 milyon emekli hükümet ten yapılacak açıklamalara kulaklarını çevirmiş bir umutla beklemekte ki ilk açıklama geldi;

16 yıllık iktidarının 11 yılında enflasyon hedefini tutturamayan AKP 2018 yılında %5 hedefini %20.8 olarak revize etmek zorunda kalmıştır. Sürekli olarak kamu emekçilerine ve “Emeklilerine enflasyon farkı” ödenmesi kamu emekçilerini ve emeklilerini zarara uğratan bir mekanizma olarak kullanmaktadır.

Bugün açıklanan enflasyonla birlikte kamu emekçilerinin ve emeklilerin 15 Ocakta alacakları maaş da netleşmiş oldu. %4 maaş zammına ilave olarak %6,7 enflasyon farkı ile birlikte %10,7 maaş artışı gerçekleşmiş oldu.

Dünyada hiç bir ülke yoktur ki çarşı/pazar fiyatları sürekli artarken, resmi enflasyon rakamları sürekli düşsün…

Gerçekleşen maaş artışının reel kayıplarımızı karşılamaktan uzak olması bir yana, daha önce de olduğu gibi hükumet ve yandaş medya enflasyon farklarını zam olarak yansıtmaya devam edecektir.

Her yıl vergi dilimleri yeniden değerleme oranına göre arttırılırken, bu yıl yeniden değerleme oranı %23,73 olmasına rağmen İğneden ipliğe Otomatik olarak Maktu vergi ve Harçlara %23,73 zam yapılırken, Cumhurun Başı olan AKP Genel Başkanı Sayın Cumhurbaşkanına %26 Zam yapılırken, Biz Emeklilere %10.7’ lik zam yapılması demek Sayıları yaklaşık 13 Milyon bulan biz emekliler ile alay etmek anlamına gelmektedir.

Türk-İş verilerine göre 2018 Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1,943 TL iken, yoksulluk sınırı 6,328 TL’dir. TÜİK verilerinin bile altında belirlennen 2,020 TL olarak belirlenen asgari ücret %20’lik ikinci vergi diliminden vergilendirilmekle karşı karşıya kalacaktır.

Sermayenin her dediğini yapan iktidar; zaten işletme gideri olan ve vergiden düşülen poşetlerin bile paralarını halktan çıkartmak istiyor.

Tüm Emekli Sen olarak yaşanan bu uygulamaları kabul etmiyoruz.

Hiç bir emekli açlık sınırı altında maaş almamalıdır.

Emeklilerin maaş bağlama derhal düzeltilmelidir.

Biz emekliler asgari bir yaşam değil insanca yaşam ve sürdürebilecek ücret istiyoruz.

31 mart yerel seçimlere doğru giderken; Tüm Emekli Sen’liler olarak ilimizde bulunan 225.000 Emeklinin sesi soluğu olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde demokratik tepkilerimizle meydanları ısıtmanın yanında bize reva görülen bu yaşamın sorumlularına sandıkta hesap soracağız.

,Mustafa AYAR
Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here