Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü yazılı bir açıklama yaparak , HDP Şırnak Milltevekili Ferhat Encü’ye yapılan saldırıyı kınadı.

Halkın iradesini yok sayan, yasa tanımayan, barışçı eylemleri terörize ederek gerilimi tırmandırma vesilesi yapan anlayışın artık son bulmasının istendiği açıklamada, “HDP Şırnak Milltevekili Ferhat Encü’ye, basın emekçilerine ve Robosklilere yapılan saldırının sorumlularının derhal bulunmasını ve gerekli yasal işlemin yapılmasını talep ediyoruz. ” denildi

HDP Şırnak Milltevekili Ferhat Encü’ye yapılan saldırıyı kınıyoruz.
Roboski’de 10 gündür asker silahını kendi halkına doğrultmuş, terör estirmektedir.

Son olarak, askerin halka sert müdahalesi ve halkın yaylalara çıkmasının engellenmesi ile oluşan duruma çözüm bulmak üzere bölgeye giden milletvekilimiz Ferhat Encü ve beraberindeki basın emekçileri asker tarafından darp edilmiştir.

Vekilimizin kendisini tanıtmasına ve ısrarla yasaları hatırlatmasına rağmen güvenlik güçlerinin saldırıları devam etmiştir. Vekilimize “Burada devlet biziz. Ne milletvekili? Biz devletin onurunu temsil ediyoruz. Siz teröristsiniz, eşkiyasınız” diyerek hakaret edilmiş, bulunduğu araca gaz bombası atılmıştır.

Halkın iradesini yok sayan, yasa tanımayan, barışçı eylemleri terörize ederek gerilimi tırmandırma vesilesi yapan anlayış artık son bulmalıdır.
Son 10 gündür süren ve şiddetli bir şekilde devam eden saldırılar boyunca birçok yurttaşımız yaralanmıştır.

Bunların içinde İsa Öncü karnından vurulmuş ve ameliyat olmuştur. Yaşları 12 – 15 arasında olan 4 çocuk gözaltına alınmıştır.
Roboskililere kendi toprağında, köyünde, yaylasında barış içinde yaşama hakkı tanınmamaktadır.

Sürekli taciz ateşi altında olan halkımızın evleri ve katırları taranmaktadır. Hayati tehlike altında yaşayan halkımıza yönelik bu saldırılar defalarca gündeme getirilmesine, basında yer almasına karşılık hiçbir soruşturma açılmamış, orada bulunan güvenlik görevlileri hakkında bir işlem yapılmamıştır.

28 Aralık katliamını unutmadık. Yeni katliamların yaşanmasını önlemek, barış ortamını tehdit eden her türlü sorumsuz müdahaleye karşı acil önlem almak üzere yetkilileri göreve çağırıyoruz.

HDP Şırnak Milltevekili Ferhat Encü’ye, basın emekçilerine ve Robosklilere yapılan saldırının sorumlularının derhal bulunmasını ve gerekli yasal işlemin yapılmasını talep ediyoruz.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ
ANTALYA İL ÖRGÜTÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here