Reyhanlı katliamının yıl dönümü nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri bir basın açıklaması yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içinde bulunan Yakut Çarşısı önünde toplanan öğrenciler buradan Olbia Çarşısına kadar yürümek istedi. Öğrencilerin önü Yakut Çarşısı çıkışında ÖGP ve Çevik Kuvvet tarafından kesildi. Öğrenciler ÖGP ve Polisin tutumunu oturma eylemi yaparak protesto etti.

Oturma eyleminin ardından basın açıklamasını gerçekleştiren öğrenciler adına konuşan Güney Bektaş “Reyhanlı katliamı, AKP Hükümeti’nin Suriye politikasının bir sonucudur. Tıpkı Akçakale’ye düşen top mermileri gibi… Tıpkı Cilvegözü sınır kapısındaki patlama gibi…
Rüzgar eken, fırtına biçer. NATO güdümündeki “Özgür Suriye Ordusu”nu ve cihatçı çeteleri silahlandıran, Hatay’daki kamplarda eğiten ve Suriye’ye gönderen, yaralı ÖSO militanlarına sağlık hizmeti veren hükümet, iki yıldır Suriye’de iç savaşı kışkırtıyor. Pek çok ülkeden Türkiye’ye gelen çete elemanları ülkemizde eğitilerek Suriye’ye savaşmaya yollanıyor. Yine Rojava’da, Kürt halkının yönetimini yıpratmak için cihatçı çeteleri Türkiye güdümünde saldırılar düzenliyor.

Reyhanlı’da 53 yurttaşımızın canına mal olan bu kitle katliamı AKP’nin izlediği savaş siyasetinin bir sonucudur. Reyhanlı katliamının bütün siyasi sorumluluğu AKP Hükümeti’ne aittir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here