Antalya Defterdarı Hidayet Mat’ın Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamalar ile ilgili

Kepez Halkevi’nin düzenlediği toplantıya ilgi yoğun oldu.

Defterdarlığın açıklamasında, Antalya’da 82 bin hak sahibi olduğu ve bunun 65 bininin satışlarının 15 Kasıma kadar tamamlanacağı, 17 bin hak sahibine ise satış yapılmayacağı belirtilmişti.

150 vatandaş katıldığı ve iki saat süren toplantıda  15 kişilik bir heyet oluşturularak ve defterdarlığa gitme kararı alındı. Heyet’in  defterdarlıkla görüşerek  yapılan açıklamayla ilgili bilgi istemesi Kepez’in durumunu sorması kararlaştırdı. Bu görüşme sonrası  yapılacak halk toplantısında durum değerlendirmesi yapılacak

KEPEZ HALKI ÜZERİNDE OYNAN RANT OYUNLARINI BOZACAĞIZ
Geçtiğimiz sene Nisan ayında 2B arazileri diye bilinen 6292 sayılı kanun AKP hükümeti tarafından çıkarıldı. Üzerinde yıllardır halkın geçimini sağlamak için çiftçilik yaptığı ya da barınma sorununu çözmek için ev yaptığı arazilerin hak sahiplerine satılması süreci başladı.
2B hak sahipleri yasadaki birçok sıkıntı ve sorunun tartışılması bir tarafa, en önemli konu olan arazilerin fahiş fiyatlarla satılmasına karşı tepkiler gösterdiler. Antalya köylüsü bu konuda tüm Türkiye’ye öncülük etti.
Ancak neredeyse yarısının 2B arazileri üzerine kurulu olduğu Kepez ilçesinde rant amaçlı oynanan oyunlar bir türlü bitmedi.
İlk saldırı Kepez kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek oldu.
Kepez’in 2B alanlarını içeren 20 mahallesinin TOKİ’ye devredildiğini, devredildikten altı ay sonra bu yıl başında öğrendik. Kepez’liye ilk rant saldırısı girişimi bu şekilde yapıldı. Arsalar hak sahiplerine satılmayarak, TOKİ tarafından yapılan evlerin satılması planlanmıştı. Kepez kentsel dönüşüm alanı ilan edilmişti.
Bu rant saldırısını gelen tepkiler üzerine Kepez’li vatandaşlarımızın birçoğunun haberi bile olmadan, tartışma fazla büyümeden geri çektiler. Yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle oy kaygısıyla apar topar Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından TOKİ’ye verilen 2B alanları iptal edildi.
Kepez üzerine oynanan oyunlar bitmedi.
Aylardır Antalya’da 2B arazilerinin satış işlemleri sürüyor. Antalya (eski) defterdarı Hidayet Mat’ın basına 30 Eylül’de verdiği bir demeçten öğrendik ki, 15 Kasım’da Antalya’daki 2B alanlarının satışı tamamlanacakmış.
Hidayet Mat, yaptığı açıklamada şöyle diyor, “Bugün itibarıyla satışa konu 2B arazilerinin 37 bin 390’u, yani yüzde 60’ı satıldı…Son tebligatları Temmuzun son haftasında yapmıştık. Bu hak sahiplerinin de gelip satış işlemlerini tamamlama süresi 15 Kasım’da doluyor. 2B satış sürecinin tamamlanması için 1,5 aylık bir süre var. Bu süre sonunda satış oranının yüzde 95 civarına ulaşacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki 1,5 ay içinde geriye kalanların satışını tamamlayıp 2B sorununu Antalya’nın gündeminden çıkarmayı istiyoruz.”
15 Kasım’da süreç tamamlanıyorsa, o zaman soruyoruz, Kepez’deki hala işlem yapılmayan binlerce 2B hak sahibi ne olacak?
Defterdar Hidayet Mat açıklamasında, aslında bunun cevabını da veriyor. Mat, “82 bin civarında başvurunun satışa konu, satılabilir nitelikte 65 bin 189 adet 2B arazisi tespit ettiklerini, bunların satılacağını, ancak 17 bininin satışının, doğal ve arkeolojik sit alanı veya kamusal alanda kalması nedeniyle yapılmayacağını” söylüyor.
Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere tebligat gönderilmemiş yerleşim Kepez bölgesi olduğu için, açıktır ki Kepez bölgesi 2B arazileri satılmayacaktır.
Kepez’liler olarak soruyoruz; Defterdarlık ve hükümet yetkilileri 2B arazisi satılmayacak 17.000 hak sahibinin kimler olduğunu, hangi alanların satılmayacağını açıklamalıdır. Kepez’in 2B arazilerinin durumu net olarak açıklanmalıdır.
Bizler Kepezliler olarak, yıllardır üzerinde yaşadığımız, mahalleler kurarak yaşanılabilir hala getirdiğimiz bu toprakları asla terk etmeyeceğiz. Mahallelerimizdeki rant oyunlarını bozacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here