Elmalı İlçesi Tekke Köyü’nde bulunan Abdal Musa Dergahı yakınındaki Dur Dağı’na mermer ocağı açılmasına Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi ‘dur’ dedi.

Abdal Musa Sultan Dergahı’nın bulunduğu Elmalı İlçesi’nin Tekke Köyü’nde, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bir şirkete Dur Dağı’nda mermer ocağı ruhsatı vermesi üzerine çeşitli protesto gösterileri yapılmış ve konu yargıya taşınmıştı.

Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi dergahın arkasında yer alan ve Aleviler tarafından kutsal sayılan Dur Dağı’nda faaliyet gösteren mermer ocağının kapatılmasına karar verdi.

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Kurulu ise Abdal Musa gönüllülerinden Cemal Kaya ve Nuran Kaya’nın, Tekke Köyü 4 parselde bulunan Abdal Musa Dergahı ve çevresinin korunması talebiyle yaptığı başvuruyu değerlendirdi.

Kurul, 11 Temmuz tarihli kararında, Dur Dağı üzerinde bulunan beş ardıç ağacı ile Şah Ardıç ağacını ‘tabiat varlığı’ olarak tescilleyerek koruma duvarı oluşturulmasına karar verdi. Kurul, Budala Sultan ve Mestan Dede türbeleriyle Oturak Baba mezarlığını koruma altına alıp ‘kültür varlığı’ statüsüyle aynı kapsamda tescilledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here