35 köylünün öldürülmesini protesto etmek için BDP Antalya İl Örgütü önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçlerinin yürümesene izin verilmedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı sınır köylerinde, savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen operasyonda öldürülen 35 köylü için BDP İl Örgütü önünde toplanan Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin Attolos Heykeli ne kadar yürümesine izin verilmedi. BDP İl Örgütünün  önüne barikat kuran emniyet güçleri yürüyüşe izin vermedi.

Yürümek isteyenlerin önü  Çevik Kuvvet ekipleri ve panzerler tarafından kesildi. BDP İl Başkanı İhsan Nergiz’in emniyet görevlileriyle yaptığı görüşme de sonucu değiştirmedi.

Bunun üzerine beş dakika oturma eylemi gerçekleştirildi, kurumlar adına basın açıklamasını BDP İl Başkanı İlhan Nergis okudu. Nergis  “Sivil kesimlerin bütün barış çağrısına kulak tıkayanların savaş kışkırtıcılarına kulak vermesi yaman bir çelişkidir. Toplumun bütün kesimlerinin temel beklentisi silahların susturulması yönündedir. Öldürmek sorunu çözüyorsa hepimiz öldürülmeye hazırız. Çünkü savaş sürdükçe sivil kayıpların olması kaçınılmazdır. Bu nedenle çatışma zihniyetinin terk edilerek, barış dilinin hakim kılınması ve tüm etkili çevrelerin bu yönde çaba göstermesi gerekmektedir.” dedi.

Ulusal basının katliama duyarsız kalmasının da kabul edilemez bir davranış olduğunu belirten Nergis, tarafsız ve resmi açıklamaları beklemeyen bir basının, sorunun çözümünde çok daha etkili olacağına vurgu yaptı.

Yaklaşık 30 yıldır sürdürülen kirli savaşın sivil kanı ile daha da kirletildiğini savunan Nergiz, savaş uçaklarının Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski Köyü çevresinde katırlarla sigara ve mazot taşıyan kaçakçılara bomba yağdırdığını söyledi. İhsan Nergiz, Kürtlere yapılan katliam ilk değildir. Yıllardır kimliğimiz, kültürümüz ve siyasetimiz üzerinde üzerinden bize uyguladığınız bütün katliamlara rağmen karşınızdayız. Kökümüzü kurutamazsınız dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here