Antalyalı doğaseverler, Konyaaltı Yat Limanı, Lara Kruvaziyer Liman ve Boğaçay projelerine karşı insan zinciri oluşturdu. Grup önce bilgilendirme toplantısı yaptı, ardından Konyaaltı Sahil Yolunda yüzlerce kişiyle insan zinciri oluşturdu. Bilgilendirme toplantısında kentin önde gelenleri söz konusu projeler hakkında bilgi verdi. Yazar Giray Ercenk, Konyaaltı ve tarihi konusunda bilgi verirken, Jeoloji Mühendisi Ali Keleş, Boğaçayı hakkında konuştu. Lara Kruvaziyer Liman projesi hakkında bilgi veren eski Lara Birlik Başkanı Erdem Armen’in ardından sahillere liman yapılmasına karşı Nihat Çavdar ve Bergama Sözcüsü Oktay Konyar konuşma yaptı.

8 KASIM’DA TOPLANTI VAR

Toplantıda, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen bir takım projelerin kente ihanet olduğu vurgulandı. Bu projelerin halka ve doğaya vereceği zararları anlatmaya devam edeceklerini belirten doğaseverler, 8 Kasım’da tekrar toplantı düzenleyeceklerini kaydetti.

Grup konuşmaların ardından Konyaaltı sahil yolu üzerinde insan zinciri oluşturdu.

Antalya Boğaçay Projesi

Bu Proje Konyaaltı Belediye Başkanı Hasan Talşık döneminde gündeme getirilmiş, ancak yapılmasının doğru olmadığı anlaşılınca gündemden düşürülmüştür. Ne yazık ki, daha sonra tekrar tekrar gündeme getirilerek adeta bilim ve doğayla alay edercesine yapılmak istenmiştir.
Son olarak ABB tarafından tekrar gündeme alınmış; suların kontrolüyle ilgili DSİ konuyla ilgili ellerindeki verilerle değerlendirme yaparak projenin tehlikelerine dikkat çekmiş ve yapılmasın uygun olmadığını bir raporla ortaya koymuştur . Bunun üzerine belediye projeyi yeniden revize ettiğini açıklayarak (aslında ise sadece dediğim dedik demek için) projeyi iki aşamalı olarak, hem Boğaçay’da işlemler yapıp, hem de sahile yat limanı yapacağını açıklamış ve hatta halka yeterli duyuru yapmadan ÇED toplantısı yapmıştır. Bakanlık ise bir başka ayıbı devreye sokarak ÇED gerekli değildir kararı vermiş ve Antalya’ya ihanet resmi olarak devreye sokulmuştur.

Boğaçay ihaneti

Boğaçay’ın iki yanında taşkınlara karşı boş bırakılan alanlarda rekreasyon yapılacağı ve çayın içinde de suyun daha görünür olması için kazı yapılarak sahilden içeriye doğru 750 metre kazılacağı ortaya çıkmıştır.

Yapılacak kazı ile deniz seviyesinin altına inileceği için tuzlu suyun daha yoğun olması nedeniyle deniz suyu çaya girecek ve bölgenin yeraltı suları tuzlanacak apartman ve sitelerin bahçelerinden tuzlu su çıkacaktır. Ayrıca Antalya’ya su verilen 4 km mesafedeki Konyaaltı su kaynakları da tuzlanacaktır.

Boğaçay’da kuşlarımız ve diğer canlılar da korunamayacaktır

Konyaaltı’na 470 yatlık yat limanı projesi

Antalya Konyaaltı sahili 14 km ülkenin en güzel sahillerinden biridir. Bu sahilde Boğaçay’ın denize döküldüğü yerin batısında olmak üzere yat limanı kurulacağı açıklanmıştır. Burası 2.5 milyon antalyalınının her gün kolayca denize gireceği kent plajıdır. Kent merkezinde halka ait olan sahilde hem alanını elinden alıp hem de doğaya zarar verilecektir.

Bu sahil Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların da akrabalarında, otellerde, pansiyonlarda kalarak denize girdikleri yerdir ve dolayısıyla aynı anda tüm Türkiye’nin de sahilidir. Yurt dışından gelen tatilcilerin de sahilidir.

Beace Park projesi beton projesidir

Konyaaltı’nda uygulamaya konulan ve yapımına bir hafta önce başlanan proje ne doğaya, ne Antalya’ya, ne de değişen iklime uygundur.

Bu projede iklim değişikli asla dikkate alınmamıştır. Yapılan araştırmalar, Antalya da yazları eskiden en fazla 45 dereceye çıkarken şu anda 50 dereceleri bulmaktadır. Bu proje uygulamaya konulunca orada sıcaklık daha da artacak hiç kimse yazın o bölgede denize gitmeye cesaret edemeyecek, geceleri de taşın çektiği sıcaktan dolayı bölgeyi yeterli kullanamayacaktır.

Projede ağaç dokusu neredeyse hiç yoktur, birkaç palmiye ağaçtan sayılmıştır. Gölgesi olmayan ve sayısı az palmiye sahile ihanettir.

Lara Kuruvazier limanı

Lara sahili Antalya’nın doğusunda oturan insanların yazın denizi yoğunluklu kullandığı bölgedir. Burada halkın en yoğun kullandığı plaja (Lara Birlik bölgesi) liman yapmak Lara’ya ve halka ihanettir.

Bölgede endemik bitkilerin de yaşadığı bölgede truzim adına yeni bir yanlış istemiyoruz.

Bizler bu amaçla 3 Kasım Cuma günü saat 14.00 de Konyaaltı sahilinde Emekliler Kahvesine tüm Antalyalıları bekliyoruz.

Haydi Antalya bu ihanete hep birlikte hayır diyelim, geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği için Antalya’yı hep birlikte koruyalım.

Antalya Doğaseverleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here