Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez yazılı bir açıklama yaparak Karatay Lisesi içerisinde yaşanan polis şiddetini kınadı

Karatay Lisesi içerisinde yaşanan polis şiddetini kınıyoruz.

AKP İktidarı her geçen gün baskı ve şiddetini artırıyor. Polis üniversitelerden sonra şimdi de liselere girerek gaz sıkıp öğrencileri tartaklayarak gözaltına almaya başladı.

Kepez’de bulunan Karatay Lisesi önünde 1 Mayıs etkinliklerine davet eden bildiriler dağıtan beş öğrenciye polis müdahale etmiştir. Öğrencilerin okullarına girmesi üzerine onlarca polis okul içerisine girerek koridorlarda ve sınıflarda öğrenci ve öğretmenlere gaz sıkarak öğrencileri tartaklayıp gözaltına almıştır. Bu esnada öğrencilerinin bu şekilde gözaltına alınmasına karşı çıkan öğretmenlerde polis şiddetine maruz kalmışlardır.

1 Mayıs bütün dünyada kutlanan, ülkemizde de resmi olarak emekçilerin birlik ve dayanışma günü olarak ilan edilmiş bir gündür. Bu gün yapılacak etkinliklere katılım için çağrı yapmak herkesin en demokratik hakkıdır.  1 Mayıs bildirisi dağıtan gençlere terörist muamelesi yapılması kabul edilemez bir durumdur. Kaldı ki ders esnasında polislerin okula girmeleri koridorlarda, tuvaletlerde, sınıflarda öğrenci avına çıkmaları hiçbir şekilde kabul edilemez bir tutumdur.  Bu tutumla öğretmen ve öğrencilerimizin can güvenliği tehlikeye atılmıştır.  Karatay Lisesine yapılan bu polis saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Milli Eğitim müdürlüğünü de göreve çağırıyoruz. Eğitim kurumuna, öğrencilere, öğretmenlere yapılan bu saldırıya sessiz kalmamalıdır. Demokratik haklarını kullanan öğrencilerimizin bu denli düşman olarak görülmesinin eğitim öğretimi de olumsuz etkileyeceği bilinmelidir.

Yönetim Kurulu adına

Nurettin Sönmez

Şube Başkanı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here