Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılmak istenen 5 yıldızlı turistik tesis projesine tepki büyük oldu.

“Phaselis Bizimdir, Phaselis’i Vermeyeceğiz” yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, bir süre slogan attı. Kemer Yelken Kulübü üyeleri de teknelerini koya demirleyerek protestoya destek verdi.

Organizasyon komitesi adına basın açıklamasını okuyan Tuna Şahin, herkesin “Phaselis’te Otele Hayır” demek için toplandığını, bakir koyların bir tekine bile otel yapılmasını istemediklerini söyledi.

Yeni bir orman tahsisi yapılmasını da istemediklerini kaydeden Şahin, “Phaselis bizim için sahip çıkmamız gereken bir dünya mirası ve korumamız gereken değerlerimizin bir simgesidir. Eğer eşsiz değerlerimize sahip çıkmazsak sırada Alacasu, Maden ve Sazak koyları var” dedi.

Phaselis İmza Kampanyası organizatörü Melike Vergili ise doğaya ve tarihe sahip çıkmak için en önemli silahın ortak irade olduğunu ifade etti. Phaselis için mücadeleye devam edeceklerini anlatan Vergili, “Burada yapılması planlanan tesisin turizme katkı sağlamak bir yana, sektöre büyük bir yıkım olarak geri döneceği son derece açık bir gerçektir. Antik kentin hemen sınırına böyle bir kompleksin inşa edilecek olmasının çevreye zarar vermeyeceğinin iddia edilmesi çok büyük bir yanlıştır. Projenin yatırımcısını, hukuki sürecin sonucunu beklemeden yıkım projesinden vazgeçtiğini açıklamaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından katılımcılar halay çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here