Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemini protesto eden Antalya Eğitim-İş ve Eğitim-Sen Şubeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ortak basın açıklaması yaptı.

 Eğitim-iş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar ve Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk birer basın açıklamasında bulundu.

Her iki başkanda eğitimde öğretmenin performansının değerlendirilmesinin hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine yeni sorunlar doğuracağını anlatarak hükümetin bu yanlıştan dönmesin talebinde bulundu.

Dünyada Örneği Yok

İlk olarak konuşan Antalya Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan performans denetimi ve sınav sistemin bize dayatılıyor.

Öğretmenler işini daha iyi yapmaya değil, daha fazla puan toplamaya yönlendirilmek isteniyor. İller arası ve il içi yer değiştirmelerden, kariyer edinmeye, maaş sistemine kadar her şeyi etkileyecek bir yaranma sistemine mahkum edilmek isteniyoruz” eleştirisinde bulundu.

‘Sorun Çözmez Üretir’

Eğitim emekçilerini ve eğitimin paydaşlarını da öğretmenlerin iş güvencesine sahip çıkmaya çağıran Başkan Öztürk, “ Öğretmen emeğini sahiplenmeye, tüm eğitim emekçilerinin haklarını geliştirmek için mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

Eğitim-İş Şube Başkanı Fatin Iltar ise, “ Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu dururken, öğretmenleri hedef tahtasına koyan bir sistemi hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır” dedi.

Öğretmen Öğrenci Karşı Karşıya

Iltar, ”Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir” diye konuştu. “Performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek,öğrenci ve veliyi ‘memnun edilecek müşteri’ ; öğretmeni ‘satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” diyen Iltar, sistemin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kaynak:KaktüsHaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here