Üniversite öğrencileri 2. Öğretim harçlarının kaldırılması ve eğitimin parasız  olması için

Kapalı yol Halk Bankası önünden Attalos Heykeline kadar yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencileri, harçların tamamen kaldırılması gerektiğini ve birinci öğretime harçların kalkmasıyla eğitimin parasız olmayacağını, eğitimin parasız olması için öncelikle harçların tamamen kaldırılması, üniversitelilerin en temel ihtiyaçları olan ulaşım, barınma, sağlık ve beslenmenin parasız olması gerektiğini söylediler.

Üniversitelilerin yürüyüş boyunca “Öğrenci düşmanı Ampul Tayyip” “Parasız, bilimsel, nitelikli eğitim” “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” “AKP’nin harcında adalet yok!” sloganları atttılar.

AKP’nin yalanlarına kanmadıklarını söyleyen üniversiteliler, eğitim parasız oluncaya dek mücadele edeceklerini birinci öğretim harçlarının kaldırılması AKP’nin lütfu değil üniversiteliler yıllardır mücadele ederek aldı. O yüzden buradan tekrar haykırarak, “Teşekkürde yok pazarlık da yok, harçlar tamamen kaldırılsın!” dediler. Harçlar tamamen kaldırılıncaya ve eğitim parasız oluncaya dek eylemlerinin ve etkinliklerinin devam edeceğini söyleyip basın açıklamasını sonlandırdılar.

Basın açıklamasından sonra alınan karar ile 7 Eylül Cuma günü 16.00 – 23.00 arası Attalos Heykeli önünde “eğitimde gece tarifesine” karşı nöbette olacaklarını duyurdular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here