“Sosyete Pazarı” olarak bilinen Cumartesi Pazarı’nın mahkeme kararı ile kaldırılmasına karar verilmesi

750 kişinin geçimini sağladığı pazarcı esnafını harekete geçirdi. Muratpaşa Belediyesi’ne gelen yaklaşık 300 esnaf, pazarın taşınacağı yeni yeri belirlemeye çalışıyor.

Antalya 3. İdare Mahkemesi, Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi’nde Cumartesi günleri kurulan ve halk arasında “Sosyete Pazarı” olarak bilinen semt pazarının kaldırılmasına karar verdi. Mahallede ikamet eden bir kişinin açtığı dava sonucu verilen kaldırma kararı pazarcı esnafını üzdü. Muratpaşa Belediyesi 15 Haziran 2013 Cumartesi günü esnafa pazar yerinin mahkeme kararıyla kaldırılacağını tebliğ etti. Ardından pazarcı esnafını pazarın nereye taşınacağı konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere belediyeye toplantıya davet etti.

Pazarcılarla Bir Araya Geldi

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, yaklaşık 300 pazarcı esnafını konferans salonunda ağırladı. Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz’ün de katıldığı toplantıda Sosyete Pazarı’nın kaldırılacak olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü anlatan Başkan Evcilmen, esnafa alınan mahkeme kararını ve sonrasında neler yapılabileceğini aktardı. Mahkeme kararının 22 Mayıs’ta belediyeye ulaştığını ve kararı uygulamak durumunda kaldıklarını kaydeden Başkan Evcilmen, sosyete pazarını Yeşilbahçe Mahallesi’nde Çarşamba günleri kurulan katlı pazara taşıyabileceklerini söyledi. Bunun bir öneri olduğunu ve aklında iki yer daha olduğunu söyleyen Başkan Evcilmen, “1 Temmuz’da çıkması muhtemel yeni Pazar Yönetmeliği’nin ardından tekrar görüşeceğiz. Bu karar geçici bir karar. Bunun ardından ne yapabiliriz diye bu süre içinde bazı kararları alacağız. Mutlaka hiçbir şey yerinde kalmaz. Geçici olarak sizi Çarşamba çift katlı pazara taşıyacağız. Bu geçici bir karardır. Bu kararı aldıktan sonra 1 Temmuz’da çıkma olasılığı yüksek bir pazar yönetmeliğine bağlı, o yönetmeliğin içinde bizim elimizi güçlendiren bazı maddelerin olduğunu da varsayarak, sizi en iyi nerede tezgah kurarak bu işi sonlandırabiliriz diye hem bir yönetmelik hem de zaman gücünü kullanacağız. Öyle hemen itiraz etmeyin. Seçenekler birlikte paylaşacağız. Bu kararı birlikte vereceğiz” dedi.

İmzaya Eleştiri

İmza toplanmasını eleştiren Başkan Evcilmen, “Arkadaşlar neyin imzası? Mahkeme kararına imza olur mu? Siz bunu biliyorsunuz. ‘Belediye kaldırıyor, Evcilmen, pazar kaldırıyor’ deniliyor. Böyle bir şey olur mu? Şimdi bir karar vereceğiz. ya açıkta kalacağız ya da başka bir yerde pazar kurmaya devam edeceğiz. Şurada kursak nasıl olur diye konuşacağız. Ben sizin lehinize, sizin adınıza en iyi yeri bulma noktasında size avukatlık, belediye başkanlığı yapacağım. Seçenekleri birlikte değerlendirelim. Burası en iyi yer dediğiniz yere de pazarı kurduracağız. Bu benim sözümle de olmuyor. Encümen kararları olacak, kuralar çekilecek. Dolayısıyla şimdi sakin sakin düşünerek, benim anlattıklarımda da sonuç çıkararak, bu toplantıyı sağlıklı bir şekilde sonlandıralım. Ama elimiz çok güçlü değil ilk etapta. 1 Temmuz’daki yönetmeliği bekleyip göreceğiz. Bunun için seçenekleri zorlamada zamana ihtiyacımız var” diye konuştu.

Pazarcı 1500 Sokağı İstiyor

Pazarcı esnafı ise katlı pazara taşınmak yerine bölgede başka bir yere taşınmak istediklerini bildirdi. Pazara bir hafta dahi olsa ara vermelerinin kendilerini zor durumda bırakacağını dile getiren esnaf, aynı mahallede bulunan 1500 Sokak’ta pazarlarını kurabileceklerinin önerisinde bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here