ESP ”Patroitler kaldırılsın,üsler kapatılsın!” adlı merkezi kampanyaya basın açıklamasıyla başladı

Attalos heykeli önünde toplanan ESP üyeleri, ”Katil ABD,işbirlikçi AKP”, ”Katil ABD,ülkemizden defol.”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Patroitler kaldırılsın,üsler kapatılsın” sloganlarını attı. ESP adına basın açıklamasını Sinem Şeker okudu. Basın açıklamasının ardından kitlesel bir şekilde kapalı yolda kampanya ile ilgili bildiri dağıtılıp gazete satışı yapıldı.

NATO’nun Patriot füzeleri kaldırılsın, Üsler kapatılsın!

İşçiler, emekçiler, halkımız!

AKP iktidarının NATO’dan istediği Patriot füzeleri ABD, Almanya, Hollanda’dan getirilerek Türkiye’ye yerleştiriliyor. Füzelerle birlikte 1200 NATO askeri de Türkiye’ye yerleştirilecek.

AKP iktidarı, topraklarımıza füzelerin yerleştirilmesine “Türkiye’ye saldırı olacağı”nı gerekçe gösteriyor. Oysa aksine, AKP iktidarı Suriye’ye saldırmaktadır. “Hür Suriye Ordusu” adlı işbirlikçi gerici çeteleri Hatay’da, Urfa’da üslendirmektedir. Bunlar sınırdan geçerek Suriye’de katliamlar yapmaktadırlar. Bütün bunlar bir NATO projesi olarak uygulanmaktadır.

NATO Komutanı Amiral James Stavridis, “Patriot füzeleri NATO sınırlarını koruyacak” diyor. Yani korunacak olan NATO’dur. Parasını Türkiye ödeyecek, tetik NATO komutanlarında olacaktır. Tıpkı 1991 ve 2003’te Irak işgallerinde getirilen Patriot’lar gibi.

Patriot füzeleri, Malatya Kürecik’teki Füze Kalkanı’yla bir bütün oluşturacaktır. Türkiye böylece ABD’nin ve NATO’nun Ortadoğu halklarına karşı savaş üssü haline getiriliyor.

NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın İzmir’e alınmasının sebebi de budur.

Bağımsız, demokratik, federatif Suriye

AKP iktidarı, düne kadar kardeş ilan ettiği Esad rejimiyle bugün düşman oldu.

Sözüm ona Suriye’ye demokrasi götüreceklermiş!

Türkiye’de koyu bir baskı rejimi kuran, itiraz edeni içeriye atan AKP iktidarının Suriye’ye demokrasi götüreceği iddiası komiktir.

Böyle olduğu içindir ki, AKP hükümeti, demokratik halk yönetimleri kuran Suriye Kürtlerini düşman görüyor. Suriyeli Kürtlerin demokratik kent yönetimlerine saldırıyor. Üzerlerine Hür Suriye Ordusu çetelerini, El Kaide militanlarını gönderiyor. Arap-Kürt çatışması çıkarmaya çalışıyor. Türkiye’de Kürt sorununun demokratik çözümüne karşı savaş açan AKP, bu savaşı Suriye’ye de taşıyor.

Suriye’ye demokrasiyi, ancak Suriye halkları getirebilir. Her türlü yabancı askeri müdahale Suriye’ye sadece kan ve gözyaşı getirecektir. Bütün Suriye halklarının barış ve eşitlik içinde yaşayacağı bağımsız, demokratik ve federatif bir ülkeyi Suriye halkları yaratabilir. Bugünkü dış müdahaleler bu amaca karşıdır. Sömürgeleşmiş, işgal altında ve halkların birbirini boğazladığı bir Suriye’yi yaratmak amaçlıdır.

Suriye’yle savaşa hayır!

Erdoğan Suriye’yle savaş istiyor. Türkiye halkları ise savaş değil barış istiyor.

Suriye halklarıyla savaşmak istemiyor.

Savaş yoksul gençlerin ölüme yollanması demektir. Savaş kararını politikacılar alır… Ama halkın evlatlarıdır ölüme yollanan.

Savaş, zam demektir. Doğalgaza, ulaşıma üst üste yapılan zamlar gibi. Savaş, ekonominin çökmesi demektir. Bir yıldır Hatay’da yaşandığı gibi.

Suriye’ye yönelik savaş tezkeresi çöpe atılmalıdır. Kürt halkına yönelik savaş politikalarına son verilmelidir. Adana, Maraş ve Antep’e konuşlandırılacak NATO füzeleri sökülmelidir. 1200 NATO askeri geldikleri yere dönmelidir.

Hatay ve diğer kentlerdeki Suriyeli gericilerin silahlı kampları kapatılmalıdır.

Partimiz ESP bu amaçla, “NATO füzeleri sökülsün, üsler kapatılsın” talebiyle bir kampanya başlatıyor. Amacımız, halkımızı NATO’nun Suriye’ye saldırı planlarına karşı birleştirmektir. İçeride ve dışarıda savaşa dur demektir.

Türkiye’nin emperyalizmin taşeronu ve NATO’nun savaş üssü haline getirilmesine izin vermeyelim! NATO’dan çıkılsın, Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın!

Patriotların kaldırılması, ABD ve NATO üslerinin kapatılması için birleşik halk direnişini geliştirelim!

 

Suriye’ye emperyalist saldırganlığa son! Suriye halkları yalnız değildir!

Ankara Suriye’den elini çek!

Erdoğan savaş, halklar barış istiyor!

Bağımsız, demokratik, federatif Suriye!

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ (ESP)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here