Paramaz Belgeseli “RED”, 22 Aralık 2018 Cumartesi saat:15.00’da Antalya Tabip Odası’nda gösterilecek

27 Mayıs 1915’te İttihat ve Terakki önderlerine suikast iddiasıyla suçlanan ve idam edilen 20 Ermeni’nin hikâyesini anlatan bir belgesel film ‘Red’,

Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini yaptığı belgesel RED filmi, Osmanlı demokratik aydın hareketini ve 93 harbi sonrası Berlin anlaşması ile aktüel hale gelen Ermeni sorununu inceliyor. Bu anlaşmadan doğan hakları için mücadele eden Ermeni partilerini anlatıyor.
Kumkapı, Sasun,Zeytun isyanlarını ve Osmanlı bankası baskınını tarihsel belge ve bilgilerle anlatan film 1908’de ilan edilen meşrutiyet sonrası yeniden açılan Osmanlı Meclisi mebusanındaki Ermeni vekillerini ve onların sosyal haklar için verdikleri mücadeleyi örnekleriyle belgeliyor. Ermenilerin birlikte yaşama iradesine karşın ittihat ve terakki iktidarının soykırımcı politikalarına vurgu yapıyor.
1915’in haziran ayında 19 arkadaşıyla birlikte Beyazıt meydanında idam edilen paramaz’ın kurgusu üzerine gelişen belgesel, Cenevre, Bazel, Beyrut ve İstanbul’un değişik yerlerinde yapılan çekimlerden oluşuyor. Belgesel, soykırımın sadece yüzbinlerce Ermeni’nin öldürülmesi değil. Entellektüel ve kültürel mirasın yok edilmesi, sosyalist fikirlerin köklerine zarar verdiğini anlatıyor.
Film, kimi röportaj ve belgelerle zenginleştirilmiş olup HD olarak çekildi. Toplam süresi 54 dakikadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here