Forum Sağlık 2023, herkesi sağlık için buluşmaya çağırıyor

İki yıldır dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, mevcut sağlık sistemlerinin yaşamı ve sağlığı korumada yetersiz kaldığını, hatta çöktüğünü gösterdi. “Ne yapmalı, nasıl olmalı?” tartışması ulusal, yerel, küresel çapta sürüyor. Türkiye’de de daha iyi bir sağlık sistemi isteyenlerin kendi aralarındaki sohbeti, birkaç ay içinde 400’e yakın kişiyi biraraya getirdi ve Forum Sağlık 2023 platformuna dönüştü.

Uzun soluklu, geniş katılımlı olması hedeflenen platform, “Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi?” sorusuna odaklanıyor. Kurumlardan bağımsız, yaş, meslek, unvan sınırlaması olmadan, tek tek bireylerin kendi sözünü söyleyebileceği, tecrübelerini, hayallerini, önerilerini paylaşabileceği forumun ana mekânı dijital: https://saglik2023.org/ . Buradan yürütülen tartışmalar sadece forum katılımcılarının değil, herkesin izlemesine, katkı sunmasına açık.

“Nasıl bir sağlık sistemi?” tartışmasını, canlı webinar’lar, röportajlar, pandeminin izin verdiği ölçüde yüz yüze toplantılarla, güncel meseleleri dinamik bir yapıda ele alarak sürdürmeyi planlayan Forum Sağlık 2023’ün kamuya açık ilk etkinliği “İyilik Hali ve Piyasalaşma” 15 Aralık’ta yapıldı ve youtube üzerinden canlı yayınlandı: https://www.youtube.com/watch?v=dhK2MK5BeVA&ab_channel=ForumSa%C4%9Fl%C4%B1k2023 . Bir sonraki etkinlik 23 Aralık’ta. Faruk Bildirici’yle Fikir Çemberi’nin konukları Uğur Emek, Aziz Konukman, Kayıhan Pala, Ali Şeker, Gülbiye Y. Yaşar, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesini konuşacak.

Forum Sağlık 2023, bütün gezegeni kapsayan ve hep birlikte aşılması zorunlu olan bir mesele için, sağlık için alışkanlıkları, ezberleri, önyargıları bir kenara bırakıp farklılıklarımız, zıtlıklarımız ve çeşitliliğimizle herkesi hep birlikte kafa yormaya davet ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here