Taksim Gezi Parkı Direnişine destek için Cumhuriyet Meydanı’nda çadır kuran

yüzlerce kişi ve akşamları toplanan binlerce kişi, çeşitli  eylem ve etkinlikler gerçekleştiriyor.

Meydanda daha önce varolan ancak eylemler nedeniyle yıkılan polis kulübesinin yerinde kütüphane kurulurken oluşturulan serbest kürsüde insanlar görüşlerini dile getiriyor.

Taksim Gezi Parkı  Direnişini desteklemek  amacıyla  Cumhuriyet Meydanı’ndaki 31 Mayıs Cuma gecesi başlayan eylemlerde onuncu güne girildi. Her gün akşam binlerce Antalyalı’nın Gezi Parkı eylemcilerine destek için bir araya geldiği meydanda yaklaşık 5 gün önce kurulmaya başlanan çadırların sayısı yetmişi  geçti.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ YÜRÜYECEK

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri bu akşam saat:18.30’da Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanına yürüyecek ve serbest kürsü oluşturacaklar

‘BİZE BOYA ALIN DÜNYAYI BOYAYALIM’

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ‘Alkolsüz, Küfürsüz Serbest Bölge’de resim çalışmaları da başladı. Eyleme ilişkin hit olmuş fotoğraflar afişlere yapılıyor. Polisin biber gazı sıktığı kırmızı elbiseli kız fotoğrafı da dev bir beze resim olarak çizilerek alana asıldı. Meydana gelen birçok vatandaş bu resim önünde fotoğraf çektiriyor. ‘Bize boya alın dünyayı boyayalım’ yazan öğrenciler, gün boyu resim çiziyor.

POLİS KULÜBESİ YERİNE ‘DİRENEN KÜTÜPHANE’

Üniversite öğrencilerinin 4 kitapla 5 gün önce oluşturduğu kütüphane ise hızla büyümeye devam ediyor. Çok sayıda kitabın bulunduğu kütüphane eylemin ilk günü göstericiler tarafından yıkılan polis kulübesinin yerinde kuruldu. Öğrenciler kütüphanenin standına ‘Biz çapulcular gelmeden önce burada polis kulübesi vardı. Biz çapulcular geldikten sonra burası Direnen Halk Kütüphanesi oldu’ şeklinde yazdı. İnsanlar ücretsiz kitap alışverişi yapabiliyor.

Alanda ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin amblemi ampulün içine yerleştirilmiş fotoğrafı da bir direğe konularak, üzerinde dart oynanıyor. Birçok eylemci Başbakan’a ait fotoğraf üzerinde dart oynayarak tepkisini ortaya koyuyor.

TÜRKÜ SÖZLERİNİ UYARLADILAR

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın okuduğu ‘Kesik Çayır’ adlı türkü sözleri değiştirilerek, ‘Kesik Çayır Çapulcu’ olarak okundu. Sosyal paylaşım sitelerinde hit olan parçanın değiştirilen sözleri şöyle:

‘Gezi Parkı biçilir mi? Toma’dan su içilir mi? Biber gazı sık diyorlar, Direnişten geçilir mi? Ağam desinler desinler, Gazı yesinler, Şu kız şu oğlana Çapulcu desinler. Ağam ben yandım, yandım. Taksim meydanında eğlendim kaldım. AKP’nin yüzde ellisi. Hoş gelir Tayyibin sesi. Canım benim gaz maskesi, Gidemem ben senden gayrı, Aman desinler desinler, Şu kız şu oğlana Çapulcu desinler.’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here