Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk

,yazılı bir açıklama yaparak ÖSYM’yi şeffaflığa davet etti.
ÖSYM’nin son yıllarda yanlışsız ya da hatasız sınav yapmadığını vurgulayan Öztürk,
Son yapılan sınavlarda da s oruların açıklanmayacak olması, ÖSYM üzerindeki şaibeleri daha da arttırmıştır. Sınav sonuçlarına olan güveni tamamen ortadan kaldırmıştır. Eğitim Sen olarak ÖSYM’nin sınavlarda sorulan bütün soruları geçmişte olduğu gibi açıklamasını ve topluma karşı daha şeffaf olmasını talep ediyoruz. ” dedi.

ÖSYM’yi Şeffaflığa Davet Ediyoruz!
23 Mart Pazar günü 2 milyon 7 bin 685 aday Yükseköğretime Giriş Sınavı’na (YGS) girecektir. Son yıllarda hazırladığı her sınav tartışma konusu olan, kopya skandalları ile sık sık adı anılan ÖSYM, daha önce hükümet tarafından yapılan yasal değişiklik nedeniyle, artık YGS sorunlarının tamamının açıklanmayacağını açıklayarak, milyonlarca öğrenciyi ve veliyi bir kez daha şaşkınlık içinde bırakmıştır. Soru havuzunu arttırmak bahanesiyle alınan bu kararın, ÖSYM’nin bozuk sicili ile birlikte değerlendirildiğinde son derece yanlış bir karar olduğu anlaşılmaktadır.

Türkiye’de eğitim sisteminin tamamen sınava endeksli hale getirilmiş olmasının kaçınılmaz bir sonucu olarak milyonlarca öğrenci için sınavlar resmen ölüm-kalım meselesi haline getirilmiş, çok sayıda öğrenci çocukluklarını ya da gençliklerini yaşayamadan yarış atı gibi sınavdan sınava koşturulmaktadır. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, son yıllarda kopya ve soruların sızdırılması gibi suçlamalarla karşı karşıya olan ÖSYM’nin soruların belli bir bölümünün yayınlanacağını açıklaması kabul edilebilir bir durum değildir.

Sınav sorularının içeriği, soruların hatalı olup olmadığı, ölçme ve değerlendirmenin doğru yapılıp yapılmadığını anlamanın tek yolu, zihinlerde yeni soru işaretleri yaratacak adımlar atmak değil; soruların tamamını yayınlayarak, en azından böylesine önemli bir konuda mümkün olduğunca şeffaf olmaktır. Soruların yayınlanmaması durumunda hangi sorunun yanlış olduğu tespit edilemeyecek, tek bir sorunun bile binlerce öğrenciyi etkilediği bir ortamda yeni sorunlar ve mağduriyetler ortaya çıkacaktır.

ÖSYM’nin son yıllarda yanlışsız ya da hatasız sınav yaptığını söylemek mümkün değildir. Soruların açıklanmayacak olması, ÖSYM üzerindeki şaibeleri daha da arttıracak, sınav sonuçlarına olan güveni tamamen ortadan kaldıracaktır. Eğitim Sen olarak ÖSYM’nin sınavlarda sorulan bütün soruları geçmişte olduğu gibi açıklamasını ve topluma karşı daha şeffaf olmasını talep ediyoruz.

A.Kadir ÖZTÜRK
ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here