Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Akdeniz Bölge Başkanlığı “Asgari ücret ortaoyununa paydos’”

başlığı ile Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde protesto eylemi yaptı.

AKP hükümeti öncülüğünde yürütülen “sefalet ücreti” pazarlığı  yoğun yağışa rağmen DİSK tarafından yapılan bir açıklama ile   protesto edildi.

Şemsiyeler altında konuşan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Matoş Konca, “Asgari ücretli ısınma, ulaştırma ve ekmek gibi yaşamsal alanlarda alım gücünü yitirmiş durumdadır. Bunun adı gizli yoksullaşmadır” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yarın yapılacak üçüncü toplantısını protesto eden DİSK üyeleri, İsmet Paşa Caddesi’nde toplandı.

Komisyonda kapalı kapılar ardında neler konuşulduğunu, nasıl kararlar alındığını bilmediklerini belirten DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Matoş Konca, “Devletle sermayenin ittifakı üzerine şekillenen ve hükümetin onay mercii konumunda olduğu toplantılara devam ediliyor” diye konuştu. Yapılan artış ile enflasyon rakamlarının örtüşmediğini belirten Konca, şöyle dedi:

“Araştırma enstitümüzün son verilerine göre, açlık sınırı 1061 TL, yoksulluk sınırı ise 3351 TL’dir. Eşi çalışmayan bir işçinin eline geçen yalnızca 773 TL’dir. Asgari ücretli ısınma, ulaştırma ve ekmek gibi yaşamsal alanlarda alım gücünü yitirmiş durumdadır. Bunun adı gizli yoksullaşmadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here