İmece Ev İşçileri Sendikası yaptığı yazılı bir açıklamda, Sevda Karakuş’un emeğine sahip çıkan onurlu duruşunun yanında olduğunu belirtti.

Antalya’da ev temizliğine giden Sevda Karakuş sildiği camı 5 kez sildirip yine de beğenmeyen ve kendisini kovan ev sahibini ‘Onurum kırıldı, 1 gün çalışmazsam 3 gün aç kalırım’ diyerek şikayet etmişti.

İmece Ev İşçileri Sendikası yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde Antalya’da Sevda Karakuş adlı ev işçisi işveren tarafından uğradığı onur kırıcı, aşağılayıcı davranışları sebebiyle şikayette bulunmuştur. Ev işçileri kimsenin ne kölesi ne de malıdır. İmece Ev İşçileri Sendikası Sevda Karakuş’un emeğine sahip çıkan onurlu duruşunun yanındadır.” İfadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı:
19 Aralık 2013’te kurduğumuz İMECE Ev İşçileri Sendikası ev işçilerinin görünmeyen emekleri ve yasal hakları için mücadele etmektedir. Yüzlerce sorunu bulunan ev işçilerinin yasal statüye kavuşması önemli mucadele başlıklarımızdan biridir. Ev işi iş, ev isçisi isçidir. Bir çok ülke tarafından imzalanan “ILO C189 İnsana yakışır iş sözleşmesi” nin Türkiye tarafından da imzalanması acil ve gereklidir.

Bugüne kadar ev işçilerinin ölümle sonuçlanan iş kazalarının ancak bir kısmı basında yer almaktadır. Ev işçilerinin sorunları sadece iş cinayetleri değildir. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da Sevda Karakuş adlı ev işçisi işveren tarafından uğradığı onur kırıcı, aşağılayıcı davranışları sebebiyle şikayette bulunmuştur. Ev işçileri kimsenin ne kölesi ne de malıdır. İmece Ev İşçileri Sendikası Sevda Karakuş’un emeğine sahip çıkan onurlu duruşunun yanındadır.

Köle değil ev işçisiyiz!
Ev işçisine insana yakışır iş!

İMECE EV İŞÇİLERİ SENDİKASI
.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here