ÇGD Akdeniz Şubesi, Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreni esnasında açtıkları pankart nedeniyle gözaltında tutulan üniversite öğrencilerinin serbest bırakılmasını talep etti

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreni esnasında açtıkları “Açlık grevinde 93.gün. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya özgürlük” yazılı pankart nedeniyle gözaltına alınan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencilerinin serbest bırakılmasını talep etti. ÇGD’de düzenlenen basın açıklamasında konuşan Başkan Yardımcısı Erdem Güner, Türkiye’nin son 15 yıldır içinde bulunduğu hukuksuzluğa dikkat çekerek, “Bunun son örneği olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça direnişi. İki insanın göz göre göre ölümü karşısında kılını kıpırdatmayan, tersine bundan büyük bir haz duyduğu açıkça görülen AKP diktatörlüğünün geldiği son noktayı göstermektedir. AKP’li olmadıkları için atıldıkları işlerine geri dönebilmek için 100 gündür açlık grevi yapan Gülmen ve Özakça, sudan sebeplerle hapse atılmış, işkence görmüş, ölüme terk edilmiştir. Bütün toplumu baskı altına almayı amaçlayan bu zorbalığa dur demek isteyenler de şiddetle engellenmiş, özgürlükleri ellerinden alınmıştır” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya özgürlük” pankartı açan İletişim Fakültesi öğrencilerinin evlerine yapılan şafak baskınıyla gözaltına alındıklarını hatırlatan Erdem Güner, konuşmasına şöyle devam etti: Yarının özgür gazeteci adayı öğrenciler, mezun oldukları ilk gün AKP’nin, kendinden olmayanlara dönük uyguladığı baskıyla tanışmıştır. İki insan için özgürlük talebinde bulunmak suç değildir. 5 gündür gözaltında tutulan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Dilan Esen, Mehmet Alpsoy, Rıdvan Seven, Onur Durdağa, Selimcan Alabay ve Musa Badur’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyor; cezaevlerinde tutulan gazetecilere başta özgürlükleri olmak üzere tüm haklarının iade edilmesini istiyoruz.” Gazeteci Enis Berberoğlu’na verilen 25 yıllık hapis cezasını da hukuk trajedisi olarak değerlendiren Güner, “Oysa bilinmelidir ki Gazetecilik Suç Değildir” dedi. Basın açıklamasına Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri de katılarak destek verdi.

MÜZEYYEN YÜCE

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here