Dev Turizm-İş Genel Başkanı  Mustafa Yahyaoğlu, rehberlerin ölümünün turizmi ucuz emek cenneti gören anlayışın kaliteyi düşürmesinden kaynaklı olduğunu söyledi.

Sahte alkolden zehirlenen Rus rehberlerden 28 yaşındaki Maria Shalyapina ve 22 yaşındaki Zalyaeva Auilia Antalya’daki hastanede, 24 yaşındaki Alexandr Zhbckov Denizli’deki hastanede, 22 yaşındaki Marina Şevelyova ise döndükten sonra ülkesinde yaşamını yitirmişti. Bodrum’da 27 Mayıs akşamı çıktıkları tekne gezisinde içtiği alkolden zehirlendikten sonra 37 gündür tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen Rus rehber 22 yaşındaki Victoria Nikolaeva’de  dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve Genel Merkezi Antalya’da olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, rehberlerin ölümünün turizmi ucuz emek cenneti gören anlayışın kaliteyi düşürmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. Yahyaoğlu  “Böylesine 2-3 tane skandal çok kötü bir propagandanın dünyaya yayılmasına neden olur ki bu da Türkiye’de turizmin bitmesine sebep olur” dedi. Yahyaoğlu, “Rehbelerin ölümüne neden olan skandal, işçiler emeklerinin karşılığını alamamalarının sonucu işverenlerin de bekledikleri kârı alamamalarının sonucudur. Günde 14 saat civarında çalıştırılan, haftalık izin dahi yapamayan ve düşük ücret alan işçiler güler yüzlü hizmet veremezler. Bunun üzerine kalite düştü diye otellere turist getiren acentalar fiyat kırıyorlar.

Bu da kalitenin düşmesine, düşük fiyatlara hizmet vermek için verilen malzemenin ucuza temin edilmesine, kaçak. içkiye yönelinmesine neden oluyor.  Sendika burada, işçilerin hizmet kalitesini yükseltmeyi sağlayacak. İşçilerin emeklerinin ucuz emek olmamasını sağlayacak. Ve kendini o işletmede uzun yıllar çalışabilecek hisseden bir işçi, işyerine aidiyet duygusuyla bağlanan bir işçi, o işletmeden emekli olabilirim ümidi taşıyan bir işçi, işletmeye çok daha verimli bir hizmet verir. Dejenere olmaz o işçi. Çünkü onurlu bir işçidir ve emeğinin karşılığını almak için mücadele veren bir işçidir.

Bu bilinçle çalışan işçiler ufak tefek menfaatlere de tenezzül etmezler. Bunlar turizmde çok önemli şeylerdir. Yarınını bilmeyen işçileri turizmde çalıştırmak çok akıllıca değildir” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here