ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen Bir dönem önce Antkart’a karşı yaratılan kamuoyunun AKP’li Menderes Türel’in seçimi kaybetmesinde rolü olduğunu Akaydın unutmamalıdır. Bir kez daha uyarıyoruz: Antkart’la geldiniz, Halkkart’la gidersiniz.

 

Ergen: Belediyeler Ticarethane Değildir

Şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan zamlara bir tepki de ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen’den geldi.

Şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan zamlarla ilgili bir açıklama yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP) Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, “Büyükşehir Belediyesi ulaşımı kar etmenin bir yolu olarak görmekten vazgeçmeli, ulaşım zammını derhal geri çekmelidir” dedi.

Zam değil zulüm

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı ulaşımda sorun çözmek yerine, ‘Zam’ yapmayı tercih etmekle eleştiren Ergen, ”AKP tarafından uygulanan IMF reçeteli politikalarla halk zaten iyice yoksullaşmıştır. Yüz binlerce Antalyalı açlık sınırında yaşamaktadır. AKP Hükümetinin ard arda yaptığı zamlarla inim inim inleyen ve evine kuru ekmek almakta zorlanan halkın ulaşım hakkına %40’lara varan zam yapılmasının halka hizmet anlayışıyla hiç bir ilgisi yoktur. Ulaşıma yapılan zam her bakımdan haksızlıktır, zulümdür.” dedi.

Antkart’la geldiniz, Halkkart’la gidersiniz

Akaydın’ın uygulamalarının bir dönem önce AKP’li belediye başkanı Menderes Türel’in yaptıklarından farklı olmadığını iddia eden Ergen, ”O dönemde Antkart uygulaması ile ulaşım zamlanmış, büyükşehir belediyesi inanılmaz borç altına sokulmuş, yandaş şirketlere Antkart’la büyük kaynaklar aktarılmıştı. O günlerde ÖDP Antalya İl Örgütü ve demokratik kamuoyu Antkarta karşı bir dizi etkinlik gerçekleştirmiş, basın açıklamaları, yürüyüşler yapmış on binlerce imza toplamış, davalar açmıştı. Akaydın’a bunları bir kez daha hatırlatıyoruz. Bir dönem önce Antkart’a karşı yaratılan kamuoyunun AKP’li Menderes Türel’in seçimi kaybetmesinde rolü olduğunu Akaydın unutmamalıdır. Bir kez daha uyarıyoruz: Antkart’la geldiniz, Halkkart’la gidersiniz.” şeklinde konuştu.

Ulaşım haktır, ücretsiz olmalıdır.

“Bu zam Antalya Büyükşehir Belediyesi‘ndeki CHP‘li yönetimin belediye hizmetlerinden ne anladığını ortaya koyması bakımından da son derece önemlidir. Akaydın’ın bir önceki dönem yönetimde olan AKP‘li Menderes Türel gibi belediyeyi ticari bir işletme olarak görmesi ve yönetmesi doğru değildir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taşeronlaşmaya karşıyız demesine karşın Akaydın, taşeron işçi çalıştırmaya devam ediyor. Ulaşımı bir hak ve kamusal bir hizmet olarak görmek yerine kar edilecek bir alan olarak görüyor. “

AKAYDIN ELİNİ CEBİMİZDEN ÇEK!

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda yeni toplu taşıma fiyat tarifesi pazar günü uygulamaya konuldu.

Yeni tarifeye göre otobüslerde 1.40 TL, midibüslerde 1.50 TL olan şehir içi tam fiyat, hem otobüs, hem de midibüslerde 1.70 TL oldu. 1.15 TL olan emekli fiyatı 1.30 TL’ye yükseltilirken, 75 kuruş olan öğrenci fiyatı ise 95 kuruş olarak belirlendi. Şehir dışı olan uzak mesafelerin tam fiyatları ise uzaklıklara göre 1.75 TL ile 3.50 TL arasında değişti. Kartsız binişler ise şehir içinde 2.50 TL’ye yükseltildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, zam kararının akaryakıt, yedek parça ve lastik fiyatlarına gelen zamlar karşısında toplu taşıma işletmecilerinin talepleri doğrultusunda alındığını açıkladılar.

Değerli Basın Emekçileri

Bir dönem önce AKP’li belediye başkanı Menderes Türel döneminde de kent içi ulaşımının doğru bir master planı yapılmamış. Seçim hesabıyla yapılan yanlış raylı sistem ve Antkart uygulaması ile halkımız büyük mağduriyetler yaşamıştı. Ulaşım zamlanmış, büyükşehir belediyesi inanılmaz borç altına sokulmuş, yandaş şirketlere Antkart’la büyük kaynaklar aktarılmıştı. O günlerde  ÖDP Antalya İl Örgütü ve demokratik kamuoyu Antkarta karşı bir dizi etkinlik gerçekleştirmiş, basın açıklamaları, yürüyüşler yapmış on binlerce imza toplanmış, davalar açılmıştı.

Kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan Mustafa Akaydın’ın uygulamaları ne yazık ki  AKP’li yönetim döneminden farklı değil. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taşeronlaşmaya karşıyız demesine karşın Akaydın, taşeron işçi çalıştırmaya devam ediyor. Ulaşımı bir hak ve kamusal bir hizmet olarak görmek yerine kar edilecek bir alan olarak görüyor. Antkart yerine getirdiği Halkkart uygulamasıyla halkın cebinden çıkan para eksilmemiş aksine fazlalaştırmıştır.

Değerli Basın Emekçileri

Akaydın yaptığı uygulamalarda halk yararını gözetmiyor. Ulaşımda %40’a varan zamlarla zaten yoksul olan halkımızın hayatı iyice çekilmez kılınmıştır. Halkkartın bağlı bulunduğu şirket daha çok para kazanacak diye vatandaşın cebine göz dikmek, kapitalist zulüm anlayışının bir ürünüdür. Zaten AKP’nin zam, zulüm, yandaşçı neo-liberal politikaları altında inim inim inleyen halkımıza bir darbe de kendini sosyal demokrat olarak tanımlayanlar tarafından vurulmuştur.

Değerli Basın Emekçileri

Sermayenin dikte ettiği ve AKP iktidarının yaptığı zamlarla her geçen gün halkın yaşam koşulları daha da kötüleşmektedir. Bir avuç azınlık dışında nüfusun çok büyük bir çoğunluğunu oluşturan halkımızın dayanacak gücü kalmamıştır. Dolayısıyla bu zammı makul yada mazur görmek mümkün değildir. Ulaşıma yapılan bu zam hiçbir şekilde kabul edilemez.

Çalışanların, emeklilerin ücretlerinin reel olarak sürekli gerilediği, her geçen gün işsiz sayısının arttığı, esnafın iş yapamadığı… bugünkü koşullarda yapılan her zam halka zulüm demektir.

Bir dönem önce Antkart’a karşı yaratılan kamuoyunun AKP’li Menderes Türel’in seçimi kaybetmesinde rolü olduğunu Akaydın aklından çıkarmamalıdır. Bir kez daha kendisini uyarıyoruz: Antkart’la geldiniz, Halkkart’la gidersiniz.

-Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşımı kar etmenin bir yolu olarak görmekten vazgeçmeli, ulaşım zammını geri çekmelidir!

-Belediyeler ticaret değil, hizmet alanıdır. Bu nedenledir ki sosyal belediyecilik kendilerini sol sosyal demokrat görenlerin vazgeçilmez ilkesi olmadır.

-Ulaşım temel bir insan hakkıdır ve parasız olmalıdır.

Zeynel Abidin Ergen

ÖDP Antalya İl Başkanı

13 Temmuz 2011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here