Füze kalkanı radar sistemini protesto etmek için ÖDP Antalya İl Örgütü Kışlahan Meydanına kadar bir yürüyüş düzenledi.

ÖDP: Bağımsız Türkiye

Füze kalkanı radar sisteminin Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik Bucağı’na kurulmasının planlanması ÖDP Antalya İl Örgütü tarafından protesto edildi.

Füze kalkanı radar sistemini protesto etmek için ÖDP Antalya İl Örgütü Kışlahan Meydanına kadar bir yürüyüş düzenledi.

ÖDP’liler İl binalarının bulunduğu Atatürk caddesi Uçar İşhanı önünde toplanarak taşıdıkları “Küresel Katil ABD Kürecik’ten Defol. Emperyalizmin Tahakkümüne Son Bağımsız Türkiye”  pankartı ile Kışlahan Meydanı’na kadar yürüdüler.

Yol boyunca “Katil ABD İşbirlikçi AKP” “ABD Ortadoğudan Defol” “Emperyalistlar İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutmayın” “Füze yapma boşuna yıkacağız başına” “AKP kalkanı al başına çal” sloganları atan ÖDP’liler adına yürüyüş sonunda ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen  bir basın açıklaması yaptı.

Kürecik halkını selamladı

Açıklamasına “Kürecik halkının anti-emperyalist tarihinin izinde bugünde Füze Kalkanı’na karşı onurlu bir direniş başlatıyor. Kürecik halkını selamlıyoruz.” diyerek başlayan Zeynel Ergen, ” Soğuk Savaş döneminde ABD’nin ‘yeşil kuşak’ projesinin parçası olarak bir ‘ABD üssü’ haline getirilen Türkiye bugün de adı konulmamış ‘yeni paylaşım savaşı’nda emperyalizmin cephe ülkesi olarak konumlandırılmakta, Ortadoğu Türkiye merkezli olarak ‘ılımlı İslamcı kuşak’ ile denetim altına alınmaya çalışılmaktadır. Füze Kalkanı sistemi AKP’nin bu rolünün parçası olarak gündeme gelmektedir.” dedi.

Bağımsızlık yürüyüşü

Füze  Kalkanı sisteminin AKP tarafından ‘ulusal güvenlik ve savunma aracı’ olarak gösterilmeye çalışılmasının  büyük bir yalan olduğunu ifade eden Ergen, ” Bugün ülkenin dört bir yanında emperyalizme karşı bağımsızlık yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Dün Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga Kürecik’teki ABD üssüne nasıl yürüdüyse, Denizler, Mahirler 6. Filo’nun üzerine nasıl yürüdüyse şimdi onların izinde aynı kararlılıkla emperyalizmin üzerine yürümenin, yeniden bağımsız Türkiye şiarını yükseltmenin günüdür.” şeklinde konuştu.

 

KÜRECİKTE FÜZE KALKANINA HAYIR

EMPERYALİZMİN TAHAKKÜMÜNE SON BAĞIMSIZ TÜRKİYE

 

ABD’nin emriyle Malatya Kürecik’e Füze Kalkanı radar sistemi kuruluyor.

AKP, ABD’nin Ortadoğu’da egemenlik arayışının parçası olarak ülkemizi gelişmiş bir ‘ABD üssü’ haline getirmeye çalışmaktadır. AKP, ABD tarafından ‘model ülke ve model ortak’ olarak Ortadoğu’nun yeniden düzenlenmesinde çok yönlü işbirlikçi bir rol üstlenmektedir.

Emperyalist ülkelerin içine düştüğü ekonomik krizin giderek yoğunlaşması ile artık varlığını tehdit eden gelişmelerden çıkış yolunu giderek daha fazla ekonominin askerileştirilmesinde ve saldırganlıkta aramaktadır. NATO’nun Libya’ya yönelik müdahalesi Ortadoğu’da Bush ile birlikte başlayan işgal ve savaşların yeni bir evresini de başlatmıştır. ABD’nin komutasında NATO eliyle adı konulmamış bir ‘paylaşım savaşı’ ile Ortadoğu, Asya ve Afrika tehdit edilmektedir.

NATO’nun 2010 Lizbon Zirvesi’nde belirlenen ‘Yeni Stratejik Konsepti’ emperyalizmin kendi krizini aşma çabası olarak gündeme gelen yeni sömürgeleştirme/paylaşım arayışının bir ürünüdür. Füze Kalkanı sisteminin Türkiye’ye kurulması da aynı toplantıda karar altına alınmıştır.

AKP, bu stratejinin parçası olarak ‘rol kesmektedir’. Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni Osmanlı padişahı’ çalımları ile gerçekleştirdiği Arap Baharı turu, bölgenin emperyalizmin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesine dönük ‘ABD dış politika sözcülüğü’ faaliyeti olmuştur. NATO ordusu içinde Libya’ya yönelik müdahalenin parçası olan AKP, Suriye ve İran’a yönelik tutumlarıyla da bölgedeki yeni savaşların öznesi olmaya doğru yönelmektedir.

Soğuk Savaş döneminde ABD’nin ‘yeşil kuşak’ projesinin parçası olarak bir ‘ABD üssü’ haline getirilen Türkiye bugün de adı konulmamış ‘yeni paylaşım savaşı’nda emperyalizmin cephe ülkesi olarak konumlandırılmakta, Ortadoğu Türkiye merkezli olarak ‘ılımlı İslamcı kuşak’ ile denetim altına alınmaya çalışılmaktadır. Füze Kalkanı sistemi AKP’nin bu rolünün parçası olarak gündeme gelmektedir.

Füze Kalkanı, Ortadoğu halklarının başına bela olan İsrail’i güvence altına almaktadır. Füze Kalkanı, ABD’nin egemenlik arayışında tehdit unsuru olarak gördüğü İran ve Rusya’yı hedef almaktadır.

Bu sistemin AKP tarafından ‘ulusal güvenlik ve savunma aracı’ olarak gösterilmeye çalışılması büyük bir yalandır. Kardeş Ortadoğu halklarına yönelecek olan Füzelere ev sahipliği yapan Türkiye muhtemel savaşın parçası haline getirilmektedir. Olası bir savaşta ABD ve İsrail’in güvenliği için bombalar Türkiye halklarının başına düşecektir.

Kürecik halkının anti-emperyalist tarihinin izinde bugünde Füze Kalkanı’na karşı onurlu bir direniş başlatıyor. Kürecik halkını selamlıyoruz. Kürecik halkının sesini büyütmek için bugün ülkenin dört bir yanında emperyalizme karşı bağımsızlık yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Dün Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga Kürecik’teki ABD üssüne nasıl yürüdüyse, Denizler, Mahirler 6. Filo’nun üzerine nasıl yürüdüyse şimdi onların izinde aynı kararlılıkla emperyalizmin üzerine yürümenin, yeniden bağımsız Türkiye şiarını yükseltmenin günüdür.

Zeynel Ergen

ÖDP Antalya İl Başkanı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here