Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez yazılı bir açıklama yaparak “İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Norm Kadro ile ilgili yayınladığı genelge   eğitim öğretimi olumsuz yönde etkilemektedir.” dedi.

NORM KADRO İŞKENCESİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir genelge ile okullarında norm fazlası olan öğretmenlerin atama talebinde bulunmalarını belirtmiştir.

Milli Eğitim bakanlığı sıra atamalarını yaz tatili döneminde norm sayılarını tespit ederek yaptı.  Fakat İl Milli eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği bir yazı ile okullarında norm fazlası olan öğretmenlerin atama istemeleri gerektiğini belirtti. Oysa sıra atamaları zaten var olan normlara göre yapılmıştı. Şimdi bazı okullardaki norm sayılarını yeniden belirleyerek bazı öğretmenlerin norm fazlası olmalarını sağladı. Eğer yeni gelen öğretmenin hizmet puanı önceden o okulda çalışan öğretmenden fazla ise en az hizmet puanına sahip olan daha önceden o okulda çalışan öğretmen norm fazlası durumuna düşürülmüştür. Bu uygulama yeni kadrolaşmaya yol açmıştır.

Buradan şöyle bir sonuç çıkmaktadır. Norm uygulaması atama isteyenlere yeni norm açarak delinmektedir Örneğin bir lisemize yaz döneminde 3 yeni tarihçi atanmıştır. Bu atamalar sistemde kayıtlı norm sayısına göre yapılmıştır. Toplam ders sayısında bir değişiklik olmamasına rağmen bugün o lisede 4 yıldır çalışan öğretmene atama istemesi söylenmektedir.

Ayrıca Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin çok büyük bir bölümü norm fazlası durumuna düşmüşlerdir.

Eğitim Öğretim yılı ortasında yüzlerce öğretmeni ilgilendiren bu durum eğitim öğretimi olumsuz yönde etkilemektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu uygulamadan vazgeçmesi gerekmektedir. Bu uygulama ile birçok hukuksuzluğun yaşanacağı ortadadır.

Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak konuyu takip edeceğimizi hukuksuzluğa izin vermeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

Nurettin SÖNMEZ

ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here