Antalya’da yaşayan trans kadın Gökçe Saygı, bugün evine gelen bir erkek tarafından bıçaklanarak öldürülmesi Attalos Meydanında yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Derneği tarafından yapılan çağrı ile Atttalos Meydanında toplananlar sık sık “,Nefrete İnat Yaşasın Hayat, Susma Haykır Translar Vardır” sloganları attılar.

BASINA VE KAMUOYUNA
Bugün burada bir arkadaşımızın daha aramızdan alınmasına, en vahşi duygularla katledilmesine, öldürülmesine ve bu katliama sessiz kalan yetkililere ve yasa koyuculara karşı öfkemizi, isyanımızı dillendirmek için bir araya geldik.

Canımız, dostumuz, arkadaşımız Gökçe SAYGI 13.05.2019 tarihinde kendi evinde haince, bıçaklanarak öldürüldü.

Susmuyoruz, Haykırıyoruz, trans kadınlar vardır.
“SUSMA HAYKIR TRANSLAR VARDIR.”
Bizler unutmadık.

Antalya’da kendi evinde 10 Temmuz 2012 tarihinde boğazı kesilerek öldürülen Seçil Annemiz Neşe DİLŞEKER,

Antalya’da 24 Ekim 2012 tarihinde açıklayamayacağımız vahşilikte öldürülen Serap GÜNEŞER,

8 Şubat 2010 tarihinde 28 yerinden bıçaklanarak öldürülen ve boğazı kesilen Derya YILMAZ
ve yine Antalya’da pompalı tüfekle öldürülen Alev,
ölüm nedenini yazmaya okumaya yanaşamadığımız İNCİ & DENİZ
ve yine Antalya’da gerçekleşen bir başka trans cinayetinde aramızdan alınan Meltem.

BİZLER UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ. Antalya özelinde ve Türkiye genelinde ayrımcılığa ve şiddete tanık olup nefreti körükleyenler esitlik ve hak mücadelemizin kazanımlarıyla karşılarında dimdik ve onurla duracağımızı bilsinler.

Trans cinayetlerinde Avrupa birincisi ve dünya dokuzuncusu olan Türkiye’de ve Trans nefret cinayetlerinde Türkiyede 2. sırada olan Antalya da yetkililerin sessiz kalması, yasa yapıcıların harekete geçmemesi; birinci derece bu cinayetlerden kendilerini de sorumlu tutar. Na trans ve Trans kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddeti önlemek adına çözümler üretebilecek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonunun reddedilmesi, na trans ve trans kadınlara yönelik şiddetin önlenmemesinin bir iktidar politikası olduğuna işaret ediyor.

Buradan; Antalya’dan meclise gönderdiğimiz tüm milletvekillerine sesleniyoruz, Cumhurbaşkanına, bakanlara, siyasi partilere, STK’lara, şehrimizi yöneten belediye başkanlarına ve tüm yetkilere sesleniyoruz.
Tüm trans kadınların yaşam, sağlık, eğitim gibi temel haklarını güvence altına alan yasa, ayrım gözetmeksizin tüm LGBTİ+ lar için Anayasada acil bir koruyucu madde talep ediyoruz ve bununla beraber emniyet güçlerinde LGBTİ+ lar için oluşturulmuş, LGBTİ+ polislerin istihdam edildiği özel birimler, çalışma grupları oluşturulmalı ve suç dosyalarına konusunda uzman LGBTİ+ polisler bakmalı.

Nefret cinayetlerine ve söylemlerine Acil ağır cezalar çıkarılmalı.
Nefret söylemlerini üreten, teşvik edenler, ağır tahriği bahane edip iyi hal indirimi uygulayan, cezalarda caydırıcı kararlar alamayan hakim ve savcılara trans cinayetlerini münferit olay gibi gösteren medyaya ve tüm kesimlere sesleniyoruz.

ARTIK SESSİZ KALMAYACAĞIZ.
BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ.

Gökçe SAYGI’nın davasının takipçisiyiz. Tüm süreci kamuoyu ile paylaşacağız. Bu davanın kararının ağırlaştırılmış müebbet olarak sonuçlanmasını bekliyoruz. Aynı zamanda Gökçe SAYGI arkadaşımızı aramızdan alan ve olay anında suç mahallinde bulunan 2 kişiden biri olan Ş.K.’yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakarak lgbti+ fobi ve nefret üreten eril yargı merciilerini kınıyoruz.

Kimliğimize, bedenimize, yaşam tarzımıza baskı ve nefret araçları ile saldıranlar iyi bilmelidir ki; vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Nefret cinayetlerine karşı sadece LGBTİ+ örgütleri ile birlikte tüm insan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin mücadele vermesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyoruz. Bizler yaşam alanlarımıza yönelik her türlü tehdit ve baskıya karşı yıkılmayacağımızı ve mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha buradan sizlerin aracılığı ile dile getiriyoruz, haykırıyoruz.

NEFRETE İNAT YAŞASIN HAYAT.
BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Derneği

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here