ÖDP, TKP ve Halkevi üyeleri birlikte gerçekleştirdikleri bir yürüyüş ve basın açıklaması ile,  AKP iktidarının savaş politikalarını, protesto ettiler.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi(TKP) ve Halkevi üyesi yüzlerce kişi, “Katil ABD Ortadoğudan Defol”, “AKP Mezara Halk İktidara”, “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “Kahrolsun ABD Bağımsız Türkiye” sloganları ile Attalos Meydanı’na yürüdü.

Attalos Meydanı’nda ortak açıklamayı okuyan Kutay Meriç, “Ülkemizde özellikle son dönemde NATO askerleri cirit atıyor. Başbakan, ülkemizin ‘NATO toprağı’ olduğunu ilan etti. NATO heyeti de bunu ispatlarcasına Patriot füzeleri için yer beğenme gezileri gerçekleştirdi” dedi.

Füzelerin AKP tarafından komik bir şekilde güvenlik ihtiyacına dayandırıldığını ama buna kendi yandaşlarını bile inandıramadığını kaydeden Meriç, “Patriot füzeleri bir güvenlik aracı değil, tıpkı Kürecik’e kurulan füze kalkanı Radar Sistemi gibi NATO’nun bir saldırı aracıdır” diye konuştu.

Meriç, şöyle devam etti: “Ülkemizin emperyalizmin güdümünde komşularıyla savaşın eşiğine getirilmesine, ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik saldırıları için üslerin ve füzelerin kurulmasına, AKP’nin büyük bir aymazlık içerisinde sürdürdüğü işbirlikçiliğe karşı asla sessiz kalmayacağız. Bugün ülkemizi bu karanlık dehlizlere sürükleyen AKP iktidarının sonunu getirmek ve emperyalizmi bölgemizden ve ülkemizden kovarak bağımsız bir Türkiye’yi kurmak için mücadelemizi yükselteceğiz.”

NATO’nun Kirli Savaş Üssü Olmayacağız

AKP iktidarı geçtiğimiz ay Suriye sınırına NATO’ya ait Patriot füzeleri ve 1200 yabancı asker yerleştirme kararı aldı. Hem de Suriye’den gelecek saldırılara karşı korunmak gibi yandaşlarını bile ikna edemediği komik bir gerekçeyle. Üstelik bu kararı alırken yönettiği ülkenin mevcut hukuk kurallarına bile uymayarak.

Füzeleri gönderecek olan Almanya ve Hollanda hükümeti, kararı meclisten geçirirken; AKP 1 Mart Tezkeresi hezimetine tekrar uğrama korkusundan olsa gerek, çoğunluk olmakla övündüğü meclisine bile sormaktan çekindi.

Değerli Basın Emekçileri

AKP iktidarı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalan söylemektedir. Suriye’den gelen bir tehlike ve tehdit yoktur.

Patriot Füzeleri bir güvenlik aracı değil, tıpkı Kürecik’e kurulan Füze Kalkanı Radar Sistemi gibi NATO’nun bir saldırı aracıdır.  Bu füzelerle Kürecik Radar Üssü’nün ve İncirlik Üssü’nün korunması ve bölge ülkelerinin savunma güçlerinin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Değerli Basın Emekçileri

AKP’nin ülkemizi Suriye ile bir savaşa sokan politikaları da, bunun parçası olan füzelerin kurulması da asıl olarak emperyalizmin bölgeye dönük yeni saldırı planlarının bir parçasıdır. AKP kanlı saldırılara ortak olma konusunda büyük bir gayret içerisindedir. Türkiye, emperyalizmin gelişmiş bir üssüdür. Ülkemize konuşlandırılan bu yeni üsler, biliyoruz ki bölge halklarına dönük karanlık saldırıların parçası olacaktır. Suriye’de geliştirilen iç savaşta yaşananlara benzer şekilde, bütün bölge bir iç savaş yumağına çevrilmek istenmektedir. ABD bölgedeki çıkarlarını korumak ve İsrail’in güvenliğini sağlama almak için yeni savaş ve saldırı planları yapmaktadır.

NATO’nun patriot füzelerinin, emperyalistlerin askerlerinin ülkemizdeki varlığı, siyasi olarak savaş kışkırtıcılığı, hukuki açıdan da gayrimeşrudur.

AKP iktidarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kez daha uyarıyoruz. Biz NATO’nun füzelerinin ve emperyalistlerin askerlerinin bulundukları yeri nasıl kan gölüne çevirdiğini, hiç uzağa gitmeden diğer komşularımızdan biliyoruz.

Ülkemiz hiçbir dönemde olmadığı kadar ABD emperyalizminin bölgedeki pis işlerinin, her tür operasyonunun aleti haline getirilmek istenmekte, bu eğilim hızlanarak ve daha da boyutlanarak devam etmektedir.

Değerli Basın Emekçileri

Gerici ve işbirlikçi AKP iktidarı’nın 2013 yılında ülkemiz için nasıl bir yıl öngördüğünün ipuçları son günlerde yaşattıkları ile bir kez daha görülmüştür.

Bölgede savaş kışkırtıcılığına hız veren işbirlikçi AKP iktidarı ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke içinde de üniversitelere, gençlere bilim insanlarına saldırmaktadır.

ODTÜ’lü öğrencilerin demokratik taleplerine gaz bombalarıyla, binlerce polisin şiddetiyle cevap veren AKP iktidarı gerçek yüzünü açığa çıkarmıştır. Buradan ODTÜ’lü öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının direnişi selamlıyoruz.

Gençlerle, aydınlarla, susturulmak istenen gazetecilerle, işlerinden atılan emekçilerle, sefalet ücretine mahkûm edilmek istenen işçilerle; ülkemizin Amerika’nın gelişmiş üssü olmasını reddeden tüm ilerici-devrimci-yurtsever ve demokratlarla, hep birlikte AYAĞA KALKARAK bu karanlık AKP iktidarına son vereceğimiz bir mücadeleyi, kararlılıkla örgütleyerek adım adım ileri taşıyacağız.

Emperyalistlerin ve işbirlikçi AKP’nin füzelerine ve bölgemizdeki savaş politikalarına karşı sesimizi her yerde ve her koşulda yükselteceğiz.

Türkiye’nin komşularıyla savaşın eşiğine getirilmesine, ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik saldırıları için kullanacağı üslerin ve füzelerin kurulmasına, AKP’nin sürdürdüğü işbirlikçiliğe karşı sessiz kalmayacağız.

6.Filo Defol diyen, Vietnam Kasabı Commer’in arabasını ateşe veren, Kürecik’te Radar Üssüne karşı mücadele eden devrimcilerin ayak izlerinden yürüyerek… Bugün de, ülkemizi bu karanlık dehlizlerde sürükleyen AKP iktidarının sonunu getirmek ve emperyalizmi bölgemizden ve ülkemizden kovarak bağımsız bir Türkiye kurmak için mücadelemizi yükselteceğiz…

ÖDP Antalya İl Örgütü

TKP Antalya İl Örgütü

Antalya Halkevi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here