Antalya  Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın ile görüşen Ulaşım Hakkı Mücadelesi İçin Birlik heyeti, mücadeleye devam dedi.

Ulaşıma yapılan zamları protesto etmek için 10 bin imza toplayan Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği, zamların geri çekilmesi için Başkan Akaydın’la görüştü. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden olumlu sonuç çıkmadı.

Çeşitli demokratik kitle örgütlerinin ve sol partilerin üyelerinden oluşan Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği, ulaşım zammının geri çekilmesi için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’la görüştü. Daha önce zammın geri alınması için 10 bin imza toplayan birlik üyeleri, görüşmede bu isteklerini yinelediler.

Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği üyeleri Grup ziyaret ettikleri Mustafa Akaydın’la şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan zammı görüştü.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan grup sözcüsü ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, Akaydın’ın zammı geri almayı düşünmediğini söyledi. Ergen, “Zammın halka büyük bir yük getirdiğini Akaydın’a anlattık. Ancak  Akaydın zammı geri çekmemiz mümkün değil, dedi. Bundan sonra yeni bir mücadele programı çıkaracağız” dedi.

Akaydın’a diğer illerdeki toplu ulaşım ücret ve zam örneklerini de sunduklarını ifade eden Ergen, “Kendilerine net olarak taleplerimizi ilettik. Antalya’da ulaşımın pahalı olduğunu, örnekleriyle anlattık. İstanbul’da 40 kilometreye kadar 1, 65 kuruş iken Antalya’da 3 -5 kilometre için 2, 5 lira ödüyoruz. Eskişehir’de 1, 40, İzmir’de 1, 75 fakat 1, 5 saat geçerli. Bu fiyatları başkana anlattık. Ancak başkan mazot fiyatları vb artışları gerekçe göstererek zamlardan geri adım atmayacağını söyledi. 2008’den bu yana mazota yüzde 60’a yakın zam geldiğini, o yüzden fiyatları geri çekemeyeceklerini anlattı. 2, 5 liralık uygulamanın da en geç 20 Ağustos’a kadar kalkacağını, zamların kısa mesafede 1, 5 TL’ye ineceğini, transit geçişlerin de olacağını, buna farklı bir ücret ödenmeyeceğini  ifade etse de; sonuç olarak ‘Zamları geri alamayacağız’ diyor. Bizim beklentilerimiz bu tür pansuman tedaviler değildir. Ulaşım haktır ve ücretsiz olmalıdır ” diye konuştu. Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği olarak bu durumu değerlendireceklerini ve yeni bir mücadele programı çıkaracaklarını anlatan Ergen, konuyu mahkemeye taşıdıklarını da kaydetti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here