10 Ekim 2015’te ‘Emek, Demokrasi ve Barış’ Mitingi öncesi IŞİD’in canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler Antalya’da anıldı.

Ankara Tren Garı önünde 3 yıl önce  bombalı saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi, saldırının yıl dönümünde Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan törenle anıldı. Törene katılan yüzlerce kişi hayatını kaybeden kişilerin fotoğraflarını taşıdı.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Soner Karakuş, 10 Ekim’de düzenlenen saldırının ülke tarihindeki en kanlı katliam olduğunu söyledi. Karakuş, “Geçtiğimiz aylarda görülen, 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nda açıklanan kararlar yaşanılan acıyı arttırmıştır. Mahkeme 9 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası, diğer sanıklara da örgüt üyeliğinden çeşitli cezalar vermiştir. Bu kararla birlikte ilerleyen süreçte suçu sabit görülen şahısların dahi zaman aşımı ile cezasız kalma olasılıkları doğmuştur. Kısaca, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı Davası’nda adalet yerini bulmamıştır” dedi.

“Bizler Ankara Katliamı’nın 3. yılında ilan ediyoruz; Bu dava burada bitmeyecek, katliamda sorumluluğu olan, göz yuman tüm saldırganlar, yetkililer ve kamu görevlileri yargılanana dek adalet mücadelemiz de sürmeye devam edecektir.

Katliamda yitirdiğimiz, yaralanan tüm yol arkadaşlarımızın hesabını sormak ve ülkemizdeki bu karanlık tabloyu yırtıp atmak için mücadeleyi yükseltmek boynumuzun borcudur!”

Saldırıda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik törende bir konuşma yaptı. Tedik, “Korkmaz’ın her doğum gününde, her 10 Ekim’de, ‘İnsanlar hayatını yitiren 103 kişiyi unuttu mu?’ diye düşünüyorum. Ama görüyorum ki bugün 81 ilde hayatını kaybeden 103 kişi anılıyor. Çocuğumu kaybettim ama bu ülkeye barış gelene kadar mücadelem sürecek” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here